Тема скверу ім. Василя Стуса вже висвітлювалася на шпальтах газети «День». Ця тема — не просто тест для нинішньої столичної влади. Це — діагноз усій владній команді.
Нагадаємо, що 5 квітня 2012 р. п’ятеро святошинських активістів УНП виграли в суді справу проти Київської міської державної адміністрації — суд зобов’язав КМДА виконати рішення Київради про створення скверу ім. Василя Стуса (див «День» №61-62 від 6 квітня 2012 року). На жаль, навіть після рішення суду до створення скверу Стуса так і не приступили. Тому нещодавно позивачі зареєстрували виконавчий лист у Державній виконавчій службі України про примусове виконання рішення суду Київською міською держадміністрацією.
Чому КМДА не бажає виконувати рішення суду? Чому її потрібно примушувати виконувати власні службові обов’язки за допомогою судових виконавців? Адже Київська міська державна адміністрація є виконавчим органом Київради, тобто рішення Київради є для неї обов’язковим до виконання. Нарешті — як може державна установа ігнорувати рішення суду?!
Боротьба столичної громадськості з київською владою за увічнення пам’яті видатного українського поета створенням Стусівського скверу триває вже шостий рік. У цій боротьбі виграно декілька судових справ на користь створення скверу, проведено титанічну роботу на барикадах масових заходів та на «паперовому фронті». Аж поки в січні 2010-го Київрада таки ухвалила рішення про створення скверу Стуса, вже започаткованого громадськістю. Проте міська виконавча влада, і попередня, і сьогоднішня, не поспішає виконувати рішення Київради.
Хоча давно помічено, що виконання рішень зі знищення київських зелених зон відбувається навдивовижу блискавично і з випередженням графіку. Для прикладу можна навести сусідню зі сквером Стуса ділянку, яку цинічно порубали навесні цього року.
Насправді для виконання рішення Київради про створення скверу ім. Василя Стуса не потрібно ні великих коштів, ні залучення додаткових ресурсів. Треба тільки підготувати рішення голови КМДА про відповідні доручення «Київзеленбуду» та іншим підрозділам КМДА, а саме — занести новий об’єкт до відповідного реєстру; визначити замовника та підрядника з виконання планово-проектних робіт, внести рядочок у столичний бюджет про фінансування утримання скверу ім. Василя Стуса тощо.
Якби в будь-якій демократичній країні владу треба було змушувати працювати через державного виконавця, там, мабуть, таку владу відразу відправили б у відставку...