Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому Україна не в НАТО?

22 червня, 2004 - 00:00

Сьогодні в парламенті має бути заслухано інформацію Кабінету Міністрів про виконання конституційних повноважень уряду, які реалізуються у сфері оборони. Через шість днів у Стамбулі в рамках саміту Північно-Атлантичного альянсу відбудеться засідання Комісії Україна—НАТО на найвищому рівні. Напередодні «День» запросив для розмови українських «євроатлантистів», аби спробувати з’ясувати відповіді на «прості» запитання.

Чому Україна повинна бути в НАТО? Чому політичний клас України не має консолідованої позиції з приводу НАТО? Як вплине якість президентської кампанії на відносини з Альянсом? Якою має бути інформаційна політика держави в питанні відносин з Брюсселем? Наскільки великі ризики зміни визначеного стратегічного курсу в сфері безпеки після президентських виборів? На ці та інші запитання давали відповіді керівник Національного центру євроатлантичної інтеграції Володимир ГОРБУЛІН, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ та перший заступник парламентського Комітету з питань національної оборони і оборони Борис АНДРЕСЮК.

«Ідеологічна» одностайність учасників щодо необхідності вступати до НАТО все-таки не позбавила бесіду полемічного характеру. «Україна не має права розмірковувати — йти до Альянсу чи ні. Шлях уже визначений», — висловив думку Володимир Горбулін, яка була підтримана й народними депутатами. Борис Андресюк на доповнення заявив, що зараз Київ повинен реалізовувати «прагматичний підхід» у своїй інтеграції. Те, що, наприклад, Верховна Рада не схвалила проект про скорочення чисельності Збройних сил України в рамках військового реформування, пан Андресюк охарактеризував як «тихий саботаж, фарс». На його думку, парламент повинен повернутися до розгляду цього питання. Учасники також назвали низку факторів, які перешкоджають євроатлантичному руху держави. Серед них — як зовнішні так і внутрішньополітичні — зокрема наближення президентських виборів. Так, Володимир Горбулін відзначив, що як тільки «з’явилося відчуття про наближення України до НАТО, одразу розпочалася продумана програма протидії цьому процесу».

Детальніше євроатлантичний «круглий стіл» читайте в найближчих числах «Дня».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: