Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чорний день для «червонокнижників»...

Саме так величають екологи День закоханих і Восьме березня
8 лютого, 2005 - 00:00
ЗА ДАНИМИ ВСЕСВІТНЬОГО ФОНДУ ОХОРОНИ ДИКОЇ ПРИРОДИ, НЕЗАКОННА ТОРГІВЛЯ ОБ’ЄКТАМИ ДИКОЇ ФЛОРИ ТА ФАУНИ ВХОДИТЬ ЗА ПРИБУТКОВІСТЮ ДО «ЧОРНОЇ» П’ЯТІРКИ / ФОТО З АРХIВУ «Дня»

Збір і продаж рослин, занесених до Червоної книги, — справа вельми прибуткова, а значить — популярна. Тому що запитана: в романтичні і не дуже дні календаря шукають не тільки оригінальних подарунків, а й оригінальних букетів...

...Проліски, сон-трава, дикі тюльпани, крокуси... Нині всi вони включенi до складу швидкозникаючих видів. На грані повного зникнення так званий цикламен Кузнєцова, який «живе» у нас лише в Криму на площі меншій, ніж 100 га. До Червоної книги потрапила навіть звичайна, здавалося б, черемша: наприклад, у Голосіївському лісі столиці цей вид вже не зустрінеш, як не шукай. Жаль бабусь, які через «крихітні розміри пенсії» вимушені торгувати в переходах зворушливими букетиками конвалій? Бабусі, за деякими даними, заробляють на продажу первоцвітів до 150 гривень на день, перевізник — до п’яти тисяч за партію. Одним поїздом (а везуть багато рослин: як відомо, з Криму 10—12 млн. екземплярів, iз Карпат 2—3 млн.) привозять близько 10 тисяч букетів. Станції Сімферополь і Джанкой — перевалочні. Звідти українські «червонокнижники» відправляються не тільки в «подорож» великими містами країни, а й на захід.

У букеті приблизно 18—20 квітів. Згідно із Законом — штраф накладається в сумі 9—15 гривень за одну рослину — сума виходить, в принципі, чимала. Однак, нарікає заступник декана КНУ ім. Т. Шевченка, кандидат біологічних наук Анатолій Подобайло, припинити торгівлю «червонокнижниками» неможливо. З одного боку, якщо навіть не апелювати до законів, які карають за «неввічливе» ставлення до рідкісної рослинності, існує маса інших. Наприклад, рішення Київради про заборону торгувати первоцвітами на території київських ринків. Або ж інше рішення — про заборону несанкціонованої торгівлі. Є також дві, що слідують одна за одною, статті в Законі про міліцію: громадянин повинен допомагати міліціонеру виконувати його прямі обов’язки, а міліціонер, у свою чергу, повинен реагувати на всілякі наші з вами цивільні скарги. Проте, коли активісти руху із заборони торгівлі червонокнижними рослинами вирішили звернути увагу міліцейського начальника на майдані Незалежності на наявність у переході продавщиці цих самих рослин, у відповідь почули наступне: «Не бачу підстав заборонити». Відписки більшості районних міліцейських управлінь на адресу екологів приблизно такі: «До уваги взяли і до відома особистого складу довели».

Зреагували на запит екологічних організацій лише міліціонери двох станцій столичного метро — «Либідської» і «Чернігівської». Поки що ніяк не вирішується питання масової торгівлі червонокнижними рослинами і на міських кладовищах. Так, під загрозою зникнення нині перебуває той плавун, що «мешкає» на Трухановому острові столиці — дуже вже гарно, прости Господи, виглядає в могильних вінках. Деякі квіти, щоправда, продають прямо з кореневищем — мовляв, «посадіть на могилці, і вони приживуться». Аж ні: квітуча рослина всю свою силу віддає саме на цвітіння, нагадує експерт Національного екологічного центру України Марія Шевченко. Так що при всьому бажанні прикрасити могилу близького тим же сном (вельми красивою, зазначимо, рослиною) нiчого не вийде: не «захоче» він жити в новому середовищі.

За словами екологів, у Москві спільна постанова міліції та міської влади про заборону торгівлі рідкісними рослинами виходить задовго до часу продажу — на початку осені. Великою мірою «народження» цього документа — заслуга місцевих захисників природи. Але як би там не було, влада на підняту проблему таки зреагувала. І діє відповідно до закону... Аналогічна постанова київських правителів очікується до 20-го лютого. Тобто, коли одна з «пікових» дат реалізації «червонокнижних» і просто «зникаючих» вже пройде — це горезвісний День святого Валентина. Звичайно, екологи волають передусім до нашої свідомості: мовляв, якщо ніхто не буде купувати, відповідно, «відпаде» і пропозиція. Проте розуміють, наскільки це ілюзорно. А ось до наданих законом міліції прав і обов’язків, навпаки, не волають.

Наталя МЕЛЬНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: