Україна виконала свої зобов’язання щодо закриття Чорнобильської АЕС, тоді як зобов’язання країн Заходу за грудневим (1995 рік) меморандумом, що передбачає їхню участь у добудові компенсуючих потужностей на Рівненській і Хмельницькій атомних електростанціях, досі не виконані. Про це заявив, виступаючи в четвер на зустрічі з представниками регіональних ЗМІ, Президент України Леонід Кучма. Як повідомив Президент, Україна збирається в червні на засіданні країн «великої вісімки» в Канаді поставити питання про виконання ними своїх зобов’язань. При цьому, інформує Інтерфакс-Україна, Л. Кучма наголосив, що переговори з Європейським банком реконструкції та розвитку із цього питання тривають. За його словами, на переговорах вдалося «трохи знизити» загальну суму кредиту, яка спочатку становила $1,480 млрд.
Нині щодо проекту добудови енергоблоків ХАЕС-2/РАЕС- 4 опрацьовуються два варіанти фінансування. Перший передбачає залучення кредитів ЄБРР на суму $215 млн., Євроатому — $585 млн., Росії — $96 млн. (на поставку ядерного палива), західних експортно-кредитних установ — $340 млн. і власних коштів України — $244 млн. Загальну вартість проекту визначено в $1480 млн. Згідно з другим варіантом, очікується отримання кредиту Російської Федерації в обсязі $260 млн. (сума, необхідна для добудови одного з енергоблоків) і коштів НАЕК «Енергоатом» — $260 млн. З урахуванням російського кредиту на поставку ядерного палива (аналогічно першому варіанту) весь проект обійдеться в $616 млн. Щодо обох варіантів українська сторона веде переговорний процес.
На думку заступника начальника департаменту стратегічної політики та перспективного розвитку ТЕК Мінпаливенерго України Миколи Борисова, досягнення домовленості з «Євроатомом» обіцяє Україні гарні політичні дивіденди, що важливо в перспективі на нашу інтеграцію в європейське співтовариство. Однак, крім не усунутих розходжень між українською стороною та ЄБРР в оцінці загальної вартості проекту добудови, залишаються не врегульованими й деякі принципові питання. Одним з них, за словами М. Борисова, є вимога підвищення тарифу за вироблену АЕС електроенергію на 2,5 цента. Як відомо, прем’єр-міністр Анатолій Кінах назвав цю умову невигідною, оскільки вона, за його словами, призведе до підвищення енерготарифів в Україні на 30-35% і стане шоком для економіки та населення.
Проект співпраці з Росією, безумовно, приваблює своєю дешевизною, однак і тут, вважає М. Борисов, не все так просто: російські постачальники обладнання розраховують на велику долю своєї участі в проекті, тоді як Україна зацікавлена залучити переважно вітчизняні заводи. Нині готовність блоків ХАЕС-2 і РАЕС-4 становить близько 90%.