Нещодавно на сайті «Української правди» опублікували крик душі письменниці Оксани Забужко про те, що ми, на жаль, не є культурною державою: що Україна нічого не робить для просування своїх культурних брендів, за якими ми могли б бути упізнаваними в світі, що ніхто з державних діячів навіть до голови собі цього не бере — не розуміє, кому це потрібно. З цим важко не погодитися, але анонс останньої вітчизняної культурної події дає сподівання, що можливо, крига почне скресати.
Днями в Україні розпочалася загальнонаціональна акція «Сім чудес України». Її ініціатором і головою ради є заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко. До складу ради увійшли, зокрема, голова Державної служби туризму і курортів Анатолій Пахля, в.о. голови комітету ВР з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту і туризму Олександр Волков, ректор Національного університету «Острозька Академія» Ігор Пасічник, народна артистка України Наталя Сумська — всього 15 чоловік, а також керівники 27 регіональних організаційних комітетів. Їхнім завданням буде вибрати із десятків, та то й сотень історично-культурних пам’яток України cім найунікальніших, найцікавіших, найзагадковіших — таких, які можна було б поставити в один рівень із світовими історичними пам’ятками і які б сміливо підтвердили статус «Чудо України». Щодо світового рівня, то, як зазначив Микола Томенко, для нього було принциповим питанням провести в Україні цю акцію паралельно із аналогічною світовою акцією — зараз у світі теж визначаються із сімома чудесами (не плутати із сімома чудесами античного світу). «Ми синхронізуємо нашу акцію зі світовою і на Івана Купала, сьомого числа сьомого місяця сьомого року, на яке припадає фінал всесвітньої акції «Сім чудес світу», під час традиційної культурної події «Купальські ігри на батьківщині Миколи Гоголя», в прямому телевізійному ефірі оголосимо назви сімох чудес України, а на День Незалежності, 24 серпня, з цих семи чудес світу оберемо Чудо чудес України, — розповів Микола Томенко. — Переконаний, що обрані сім чудес світу стануть новими символами держави та її регіонів. На визнання пам’ятки-претендента «Чудом України» ми пропонуємо регіональним комітетам подавати пропозиції з їхніми зразками історико-культурної спадщини, хоча й не хочемо дуже обмежувати нічиї ініціативи. Україна — надзвичайно багата держава на унікальні місця, то, можливо, ми дозволимо вносити до розгляду й дива природного характеру. Приміром, у Херсонській області є найбільша в Європі пустеля...»
Організатори «сімох чудес України» сподіваються, що визначення найцікавіших історичних місць України зробить нашу туристичну карту більш зрозумілою, підкаже вітчизняним туристам та іноземним гостям куди поїхати і що подивитися. Важливим моментом Микола Томенко називає момент зміни традиційного маршруту для іноземних туристів «Львів — Київ — Крим», оскільки в інших регіонах України є не менш унікальні історичні пам’ятки. Також слід згадати, що акція «Сім чудес України» є продовженням низки акцій під гаслом «Пізнай Україну!», мета яких — допомогти людям ознайомитися з рідною землею, її історією та багатим туристичним і рекреаційним потенціалом. Інформаційно-туристичні тури вже проходили на Полтавщині («Купальські ігри на батьківщині Гоголя»), Чернігівщині («Зоряна ніч у Качанівці»), Запоріжжі («Відкриваємо острів Хортиця»), Буковині («Масляна на Буковині»). Вчора подібна акція під назвою «Бурштинові легенди Рівненщини» розпочалася й на Волині.
Микола Томенко сподівається, що оголосивши у липні на весь світ про дива України, робота на цьому не закінчиться. Навпаки — тільки розпочнеться. Організатори зізнаються, що саме проведення акції «Сім чудес України» багато коштів не вимагає. Це вже після надання українським історичним місцям статусу «чуда» необхідно буде піднімати інфраструктуру навколо цієї пам’ятки архітектури: тримати у формі і саме історичне місце, і місто чи село, в якому воно знаходиться, покращити туди транспортне сполучення тощо. Ось тут і знадобляться гроші Держслужби туризму і курортів, якраз тоді й слід буде пригадати законотворцям про обіцянки підтримати акцію і вдосконалити законодавство для розвитку внутрішнього туризму. Але чи доведемо ми таку роботу до пуття, залежить вже від зусиль і бажання центральної і місцевої влад. Дуже не хочеться, щоб трапилося так, що «чудеса» помпезно визнають, поговорять-порадіють про унікальність наших брендів і покинуть на півдорозі, знайшовши на це багато причин.
ВІД РЕДАКЦІЇ
А яку б ви, шановні читачі, культурно-історичну пам’ятку назвали б чудом України? Пропонуємо вам поділитися своїми ідеями на сторінках «Дня». Пишіть за адресою: 04212, Київ- 212, вул. Маршала Тимошенка, 2л; e-mail: master@day.kiev.ua з позначкою «Чудо України».