Позачергова сесія парламенту, яку було скликано за ініціативою 151-го нардепа в п’ятницю, традиційно розпочалася з блокування трибуни. Партія регіонів, як і в останні три тижні перед закриттям четвертої сесії, вимагала підняття прожиткового мінімуму, мінімальних зарплат і пенсій. Але облога трибуни тривала недовго. Порадившися на погоджувальній раді, депутати все ж таки відкрили сесію, хоча декілька регіоналів все ще за інерцією продовжували блокувати трибуну, поки не зрозуміли, що є наказ «відбій». Згодом депутати взагалі вирішили навіть не розглядати питання про підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму на позачерговому засіданні.
Головною подією дня стало ухвалення закону про вибори президента України. Цей проект до його прийняття вже встиг наробити галасу, бо передбачав формування виборчих комісій з представників депутатських фракцій Верховної Ради. Але наразі, згідно з остаточною редакцією закону, право подання кандидатур до складу виборчих комісій (по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата) все ж таки мають кандидати на пост президента. Крім цього, як і передбачалося, термін виборчої кампанії новим законом скорочується від 120 до 90 днів. А от платити за те, щоб стати кандидатом в президенти, тепер треба буде більше в п’ять разів, тобто не 500 тис., а 2,5 млн. грн. Це, на думку заступника голови ВР Миколи Томенка, який узагалі пропонував збільшити «ціну» до 10 млн. грн., суттєво зменшить число бажаючих стати президентом.
Тим часом під стінами Верховної Ради з одного боку зібралися ошукані вкладники Укрпромбанку (днями його ліквідовано), які протестували проти ухвалення змін щодо фінансового оздоровлення банків, зокрема, пікетувальники тримали гасла, на яких містилося звернення до прем’єра: «Юлія Тимошенко! Мільйон ошуканих вкладників Укрпромбанку — це твої втрачені голоси на виборах». Але незважаючи на протести, Верховна Рада вчора все ж таки прийняла цей закон. З другого боку протестувала політична партія «Молода Україна» з вимогами позбавити народних депутатів недоторканності. До речі, на вимогу «Молодої України» відреагував реігонал Олександр Єфремов: «Нам треба ухвалювати недоторканність для усього народу, а не ліквідовувати сьогодні те, що депутат може вільно висловитися. Оскільки якщо ми завтра це ліквідуємо, ми цього вже не скажемо. Бо завтра прийдуть і нас під ручки виведуть». No comments...
Цікаво, але прийняті Верховною Радою рішення можуть бути оскаржені в судових інстанціях. Тому що, згідно з Конституцією, позачергову сесію можуть скликати Президент або 150 народних депутатів, які повинні перед цим чітко визначити порядок денний. Учора, як відомо, на вимогу ПР порядок денний було змінено. З дванадцяти запланованих ініціаторами позачергової сесії — бютівцями — питань після погоджувальної ради залишилося п’ять. За словами спікера ВР Володимира Литвина, це порушення Конституції України.