Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Цiна компромісу пiдвищується?

18 квітня, 2002 - 00:00

За словами лідера «нашеукраїнців», перед блоком насамперед стоїть питання «позиціонування до влади та визначення свого місця в парламенті». Зважаючи на різкість зроблених Віктором Ющенком на цих зборах заяв, створюється враження, що зі своєю позицією «Наша Україна» визначилася, i дрейф у бік влади нею поки не передбачається. З невластивою йому категоричністю В. Ющенко оголосив, що влада нині «по суті, проводить вибори без виборців, за власними правилами, призначає більшість, штучно збиває в купу депутатів, заганяє в партію влади мажоритарників» і т. ін. Подібна позиція влади є, на його думку, «логічним продовженням того беззаконня, що демонструвалося владою під час виборчої кампанії». «Влада фактично виступила проти суспільства», — зазначив лідер «НУ». В той же час влада, як висловився Ющенко, тиснула на його блок, на політичні й громадські організації, що підтримали його на виборах, а також на підприємців і очолювану 2-м номером зі списку «НУ» Олександром Стояном Федерацію профспілок. «Наша Україна» навіть збирається ініціювати звільнення 17-и губернаторів, які допустили, як підкреслив лідер блоку, масові порушення під час виборів.

На тлі поширюваних протягом уже декількох днів повідомлень про те, що після повернення Віктора Ющенка з відпуски відбудеться його зустріч з Леонідом Кучмою, вельми симптоматичними здаються докори, висловлені лідером «НУ» на адресу глави держави. Зокрема, В. Ющенко підкреслив, що Президент «замість того, щоб гарантувати дотримання виборчого законодавства, став активним учасником виборів, відверто підтримав блок «За єдину Україну!». «Глава держави задовго до виборів призначив парламентську більшість, дозволивши керівникові своєї адміністрації заяви щодо політичної приналежності Президента», — зазначив також Віктор Ющенко. Він також піддав критиці «популістські обіцянки», дані «партією влади» під час виборчої кампанії, зокрема, й обіцянку підвищити пенсії та знизити ціни на продукти.

Однак В. Ющенко висловив раніше вже озвучену політичним координатором «НУ» Романом Безсмертним думку про необхідність підписання тристороннього — між парламентською більшістю, сформованою нею, урядом і Президентом — договору, покликаного «створити систему взаємних гарантій і відповідальності».

Віктор Ющенко впевнений у тому, що ядром майбутньої парламентської більшості має бути «Наша Україна» як «переможець виборів 2002 року», програму якого «підтримали мільйони українців». У іншому разі «сценарій майбутнього парламентського процесу» може бути, як висловився В. Ющенко, «песимістичним».

Незважаючи на горді заяви лідера «нашеукраїнцiв» з приводу того, що вони не дадуть «втягнути себе в банальний торг за портфелі», перший ультиматум щодо розподілу цих самих портфелів блок уже пред’явив. Один з лідерів «НУ» Віктор Пинзеник вважає, що блок має вимагати не лише призначення Віктора Ющенка прем’єр-міністром України, а й досягнення таких домовленостей — аж до внесення змін у Конституцію, що не дозволять відправити прем’єра у відставку без згоди парламенту. «Ми не хочемо мати прем’єра, якого знімуть через три місяці», — заявив В. Пинзеник. Якщо ж В. Ющенко не стане главою уряду, місце блоку «Наша Україна» буде, за словами Віктора Пинзеника, «визначене само собою». Уточнюючи, на прохання журналістів, чи означає це, що при такому розкладі «Наша Україна» піде в опозицію, В. Пинзеник сказав, як цитує Інтерфакс-Україна: «Ви самі вжили це слово, але воно відповідає сенсу того, що я мав на увазі».

Проте на даній Віктором Ющенком після закінчення зборів прес-конференції його заяви на тему можливих союзників були не такі однозначні. «Нинi я проводжу консультації з лідерами всіх блоків, що подолали на виборах чотиривiдсотковий бар’єр», — сказав він. «Я не виключаю можливості співпраці з тими політичними силами, які усвідомлюють необхідність консолідації», — додав лідер «НУ». Щоправда, є, на його думку, такі політичні сили, які хочуть «тримати українське політичне поле глибоко диверсифікованим». Віктор Ющенко не заперечував, що на даному етапі переговори з блоком «За єдину Україну!» ведуться, однак спрогнозувати їхній результат утруднився. Він лише зазначив, що «не вірить у союзи політичних сил, що стоять на різних позиціях».

Уникнув лідер «НУ» і конкретної відповіді на запитання про його ставлення до ідеї ініціювання імпічменту Президенту. На його думку, «сьогодні це не першочергове для фракції завдання». Зате ключовим завданням, нарівні з формуванням більшості, лідер «Нашої України» вважає розгляд питання щодо проведення наступних парламентських виборів на пропорційній основі.

Зрозуміло одне: які б чинники — зовнішні чи внутрішні — не вплинули на «пожорсткішання» позиції лідера «Нашої України», створення парламентської більшості в тому форматі, який бачився керівникам блоку «За єдину Україну!», на даному етапі ускладнюється. Принаймні вчорашня різкість заяв лідерів «НУ» є ще одним підтвердженням того, що перш ніж погодитися на компроміс, вони вимагатимуть по максимуму.

КОМЕНТАР

Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ, політолог:

— На мій погляд, усе, що сказав Ющенко, слід розцінювати з урахуванням аудиторії, перед якою він виступав. Це були депутати, обрані «під прапором» Ющенка. Власне кажучи, у контексті, близькому за значенням до його вчорашніх заяв, відбувалася вся виборча кампанія блоку «Наша Україна». Насправді не є фактом, що у кабінеті Президента Ющенко буде поводитися таким же чином. Це свого роду підготовка до природного розвитку подій. Перша установка Віктора Андрійовича — установка на співпрацю, а також на можливість дистанціюватися від влади у разi, якщо його вимоги не буде задоволено. А їх же не задовольнять: сьогодні вже зрозуміло, що пост прем’єра він не отримає, а жоден інший його не влаштовує. Ющенко просто не бажає бути у майбутньому в ситуації «тобі відмовили». Я вважаю, що з його боку це було нормальне політичне маневрування.

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День», Ірина КУХАР
Газета: 
Рубрика: