Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Цього року ми матимемо свій Національний атлас

23 червня, 2007 - 00:00

За роки незалежності з карти України зникло понад 300 населених пунктів, а ще 300 — змінили свою назву. Таку інформацію на прес-конференції повідомила заступник голови Міжвідомчої науково-методичної ради з питань географічних назв Ірина Руденко. Також вона розповіла, що перейменування вулиці, міста чи села — справа не з дешевих. Адже потрібно змінити не лише табличку, а й паспорти мешканців та чимало документації розташованих тут підприємств, організацій, установ. Наприклад, щоб перейменувати невеличке селище з 500-ма жителями необхідно, як мінімум, витратити 35—40 тисяч гривень (це не враховуючи витрат на корегування всіляких довідників).

— Минулого тижня Верховна Рада затвердила нову назву одного з населених пунктів в АР Крим. Раніше це село милозвучно називалося татарською мовою, а тепер стало Агрополісом. На мою думку, таке «ім’я» навряд чи прикрасить карту України, — зазначила пані Руденко.

І справді, навіть капітан Врунгель із відомого мультфільму помітив: як яхту назвеш, то так вона і попливе. В тому, що географічна назва впливає на соціум переконаний й інший учасник прес-конференції — голова Державної служби геодезії, картографії та кадастру Іван Макаренко: «У міжнародній практиці зміна назви географічного об’єкта є винятком. Адже для людини назва місцевості, де вона народилася, це ще як одне ім’я. Тому до перейменувань слід підходити виважено. Іноді трапляється так, що через плутанину з назвами виникають трагедії, коли, у разі надзвичайної ситуації, не встигають вчасно прибути на місце події рятувальники.»

За словами Івана Макаренка, зараз географічні позначення в картах та атласах друкуються українською мовою, чого не було раніше. Це вже один з показників незалежності нашої держави. Проте, як він стверджує, у світі є ще чимало видань, котрі спотворюють українські назви: пишуть їх із помилками чи взагалі російською. Тому українські картографічні служби надсилають їм відповідні поправки.

На прес-конференції також повідомили, що до кінця нинішнього року в Україні вийде унікальне видання — Національний атлас України. У цьому однотомнику, форматом 41 на 57 сантиметрів та вагою 8—9 кілограмів, буде представлена природа, економіка, історія нашої країни. 200 примірників видадуть у подарунковому вигляді і вони будуть призначені для презентацій: Національний атлас України стане офіційною атрибутикою держави поряд з Гербом, Прапором, Гімном.

— Такі видання, як правило, майже ніколи не перевидаються, тому для картографа велика честь над ними працювати, — підкреслила Ірина Руденко. — Керівництво нашої держави презентуватиме Національний атлас під час міжнародних зустрічей, тому від його вигляду і змісту залежить престиж України.

Національний атлас України видадуть тиражем п’ять тисяч примірників і розішлють у бібліотеки та державні установи. 500— 1000 примірників надійдуть у вільний продаж, приблизна вартість атласу складе 1500 гривень.

Інна БІРЮКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: