Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Cолодке» щастя не для всіх

6 серпня, 2005 - 00:00

На ринку цукру в Україні справжній шторм (на відміну від минулого року, коли цей ринок поводився відносно спокійно). І на сьогодні ще неможливо передбачити, якими він обернеться наслідками, — хто найбільше постраждає. Утім, це, мабуть, абсолютно марне запитання. Від подвійного підвищення цін уже постраждали мільйони домогосподарств, що залишилися на зиму без звичного варення та компотів. Цiлком iмовiрно, що наступними будуть буряківники та працівники цукрових заводів, які можуть не витримати конкуренції з дешевим заморським цукром- сирцем. У результаті на металобрухт піде решта цукрових заводів... А ось чи понесуть відповідальність ті люди в коридорах влади, які спровокували цю кризу, ще неясно. Але якщо вона сталася тоді, коли в країні ще були суттєві запаси цукру, то цілком можна припустити, що вона комусь знадобилася...

«Із державного резерву одержано 200 тонн цукру. Продали по 3,4 гривні за кілограм у Хмельницькому, Кам’янцi- Подільському, Ярмолинцях і Дунаївцях»,— відповів на запитання «Дня» заступник голови Хмельницької облдержадміністрації Володимир Кирилюк.

Як позначилася ця інтервенція на ціні солодкого продукту в окремо взятому Кам’янці-Подільському? Начальник управління економіки міськвиконкому Людмила Таiрова перепитала: «Яка ще інтервенція?! У Кам’янці-Подільському не продавали дешевий цукор. Цей факт не залишився б поза увагою органу місцевого самоврядування».

«Мабуть, десь на ринку продали», — висловлює версію заступник голови облдержадміністрації Володимир Кирилюк.

«Директори ринків спростовують цю версію. Кажуть: цукор був і залишився по 4,6 гривні за кілограм. Нижчу ціну ніхто не правив», — говорить начальник відділу торгівлі Валентина Токар, підлегла Людмили Таірової.

Пошуки слідів «солодкого щастя» виявилися марними і у Ярмолинцях, Дунаївцях. Лише у Хмельницькому один із менеджерів фірми «Бакалія», який назвався Олександром Івановичем, заявив, що цукор із засік Батьківщини по 3,3 гривні за кілограм «продали у мережі магазинів за чотири дні — у період від 26 до 29 липня». Скільки ж то продали? Не казав. Хто, мовляв, не бачив, тому не поталанило. А хто ж то бачив і зварив на зиму варення із дешевого продукту?..

Генеральний директор Хмельницького МСТ «Кооператор» Микола Ворона повідомив, що на центральному продовольчому ринку власники 48 точок, які торгують цукром, продовжують конкуренцію тільки поміж собою. «Збувають по 4,8 гривні за кілограм. Так ж ціна була і у період від 26 до 29 липня», — продовжив генеральний директор. Відтак згадав: «Відбулася зустріч із директором Дунаєвецького комбінату хлібопродуктів Надією Ковбасюк, якій доручено організацію продажу цукру із державного резерву. Вона на власні очі побачила, що «Кооператор» може надати комору для зберігання і торговельні місця для продажу цукру. Розповів їй, що забезпечимо повну гласність процесу, оголосивши у місцевих мас-медіа про вияв турботи уряду щодо поліпшення добробуту населення. Вона схвалила наші підходи, однак на цьому все закінчилося».

Одначе край не закінчується названими заступником голови облдержадміністрації і населеними пунктами. Почувши, що десь продали 200 тонн цукру із засік Батьківщини, голова Полонської райдержадміністрації Анатолій Бученко вдався до арифметичних дій: «20 районів у краї, то 10 тонн — нашому! Станом на 5 серпня нам ніхто не запропонував...».

«Якби у міськвиконкомі знали про цей продукт, то знайшли б можливість організувати продаж так, аби хоч для представників незахищених верств населення всміхнулося оте «солодке» щастя. Це — великий мінус владі», — вважає начальник управління економіки Людмила Таірова.

ДО РЕЧІ

У Вінниці вже тиждень, незважаючи на спеку, шикуються кілометрові черги за цукром. У п’ятьох найлюдяніших місцях міста почали продавати цукор по 3,5 грн., але не більше 5 кг в руки. Дешевий цукор продає вінницька облспоживспілка, яка виграла тендер на продаж цукру з держбюджету.

Начальник головного управління торгівлі облдержадміністрації Петро Стащук повідомив, що область виграла тендер на продаж 50 тонн цукру. І сподівається виграти й наступний, щоб дешевий цукор з’явився не тільки у Вінниці, а й у райцентрах області. Зараз ціна на цукор у магазинах регіону 5 грн. 60коп. Проте ця дорожнеча суттєво не вплинула на домашні заготовки варення та компотів. Консервувати ягоди можна й без цукру. Перевірено вінницькими господинями. В пік підвищення вартості цього важливого інгредієнту компотів та варення, вони не розгубились і не дали пропасти дарам природи. «Дійде» до зими, ціна цукру впаде, тоді й підсолодимо, головне, що буде що розводити,— сказала Люда, яка закрила без цукру не тільки солодку малину, а й кислі порiчки. Ті, хто робить це з року в рік, мали по мішку-два минулорічного запасу солодкого піску. З появою дешевого цукру люди вставали в черги, жертвуючи основною роботою. Ті, які до всього додають політики, одразу охрестили акцію з дешевим цукром подачкою влади. Поповзли чутки, що це контрабандний цукор, які Петро Стащук спростував: цукор, який продають зараз, свого часу був закуплений у держрезерв. В регіоні планується налагодити таку ж реалізацію й інших товарів, на які може штучно піднятись ціна, як на цукор.

Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: