Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЦВК: готовність №1

30 березня, 2002 - 00:00


Учора Центральні виборчі комісії України й Азербайджану в особі їх голів підписали договір про співпрацю протягом трьох років. Як відзначив глава ЦВК Азербайджану Мозаїр Панахов, «Азербайджан завжди сприймав Україну як демократичну цивілізовану європейську країну і завжди із задоволенням співпрацював з нею». Він також висловив упевненість у тому, що насправді підписаний документ буде дійсний, «допоки існують суверенна Україна і суверенний Азербайджан, тобто вічно».

Пятнадцять осіб на одне депутатське крісло. Таким є «конкурс» серед учасників у виборах-2002, за даними Центральної виборчої комісії. Загалом за можливість потрапити в парламент змагаються 7024 кандидати. З них 3753 намагаються вибороти статус народних обранців під номерами партійних і блокових списків, а 3271 — у мажоритарних округах (останні майже порівну поділяються на висуванців від політичних сил і самовисуванців). Цю передвиборну статистику повідомили учора «Дню» в прес-службі ЦВК. Також, за даними ЦВК, хочуть залишитися на колишній роботі 399 народних депутатів, які беруть участь у виборах переважно як кандидати-списочники.

Загальна кількість офіційних спостерігачів за виборами в Україні від іноземних держав — 944 особи з 49 країн. Крім того, окружними виборчими комісіями зареєстровано 228581 офіційний спостерігач від політичних сил і кандидатів-мажоритарників. Нагадаємо, що загальна кількість виборчих дільниць, за даними ЦВК, становить 33 130.

Що ж до кількості українських виборців, то їх 36 млн. 940 тис. 744 людини. Про це учора на прес-конференції повідомив голова Центрвиборчкому Михайло Рябець. Це, за його словами, останні дані, що надійшли в ЦВК від окружних виборчих комісій. М. Рябець розповів, що найбільша кількість виборців проживає в Донецькій області — понад 3,6 млн. і в Дніпропетровській — понад 2,7 млн. людей. Найменше — в Чернігівській області (близько 600 тис.) і в Севастополі (близько 200 тис. осіб). Глава ЦВК нагадав, що на минулих парламентських виборах кількість виборців становила понад 37,5 млн. осіб. На минулих президентських виборах — понад 37,6 млн. осіб. Відповідаючи на запитання щодо обвинувачень про включення в списки виборців «мертвих душ», Рябець наголосив, що йому «соромно, тому що немає досі системи реєстрації громадян і не ухвалено закон про реєстрацію виборців». Він підкреслив, що цей законопроект два роки лежить у парламенті, і висловив припущення: «Ті, хто кричить про мертві душі, не розглядають його, можливо, їм це вигідно». У той же час Михайло Рябець висловив переконання, що випадки, коли в списках опиняються «мертві душі», не мають масового характеру.

Взагалі, за словами глави ЦВК, під час підготовки виборів в Україні не було масових порушень, які могли б істотно вплинути на результати виборів. Він підкреслив, що процес організації виборів «проходив прозоро, хоча не без порушень». «Однак не було проблем, які створювали б характер масових порушень», — зазначив він. Зокрема, за його словами, на початку виборчої кампанії зафіксовано масу скарг від учасників виборів про нерівний доступ до ЗМІ. Це, на його думку, було пов’язано з тим, що кошти на ведення передвиборної кампанії у виборчих фондах низки партій і блоків істотно відрізнялися. Зокрема, понад 10 суб’єктів виборів змогли залучити у свої виборчі фонди понад 2 млн. грн., два — понад 1 млн. грн., 10 партій — менше ніж 100 тис. грн. Однак, наголосив М. Рябець, всім партіям і блокам було надано можливість ознайомити виборців зі своїми передвиборними програмами за рахунок коштів державного бюджету.

До речі, як повідомило агентство Інтерфакс-Україна, спостерігачі за виборами в Україні від країн СНД задоволені перебігом виборчого процесу в нашій країні. Координатор місії виконкому СНД, виконавчий секретар Співдружності Юрій Яров відзначив готовність українських виборчих комісій до проведення голосування й дійшов висновку, що в Україні створено всі умови для вільного й свідомого волевиявлення громадян під час виборів. Про це учора повідомили в місії спостерігачів від СНД. «Відвідування регіонів України переконало мене, що на практиці реалізовано право учасників виборчого процесу в проведенні передвиборної агітації за рахунок коштів державного бюджету», — зазначив Ю. Яров.

Інформаційно-аналітична група місії також приділила особливу увагу питанню формування виборчих комісій у зв’язку з повідомленнями про відкликання партіями і блоками своїх представників з окружних виборчих комісій, що почали надходити до Центрвиборчкому. На думку спостерігачів, великої тривоги можлива в такій ситуації відсутність кворуму в комісіях не викликає. У Львівській, Київській, Донецькій, Одеській, Вінницькій, Черкаській і Чернігівській областях склад окружних комісій сформовано в кількості 18-20 осіб, що є гарантією їхньої дієздатності. Спостерігачі зазначають, що в комісіях працюють відповідальні люди, котрі добре вивчили виборче право й усі особливості проведення виборів. «Спільно з Центрвиборчкомом на всіх етапах виборчого процесу вони забезпечують дотримання законодавства України та його однакове застосування», — зауважив Ю. Яров. Спостерігачами зафіксовано випадки уточнення списків виборців, дообладнання виборчих дільниць. Грубих і масових порушень виборчого законодавства спостерігачі не виявили.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: