Вчора у Чемеровецькій центральній райбібліотеці (Хмельницька область) відбулася читацька конференція, присвячена 500-річчю від дня народження славетної Роксолани. Відзначаючи разом з усім світом цю круглу дату, тихе містечко вважає, що українка, яка з рабинь-одалісок вибилася в султанські жони, потрясла усю безмежну Османську імперію та Європу, народилася 1505 року саме у Чемерівцях.
Що стосується дати, то ніхто й ніде проти неї не заперечує. Інша річ — місце, за яке Чемерівці, образно кажучи, змагаються з Рогатином. Мають на те деякі «залізні» аргументи. 1919 року письменник і громадський діяч свого часу Осип Назарук, перебуваючи у Кам’янці-Подільському, неподалік від Чемеровець, пише історичну повість «Роксолана. Жінка халіфа й падишаха (Сулеймана Великого), завойовника і законодавця». Письменник відзначає, що «польський посол Твардовський, який був у Царгороді у 1621 році, чув від турків, що Роксолана походить з Рогатина., інші вістки кажуть, що вона походить із Стрійщини. Відомий поет, Міхал Гославський пише, що з містеска Чемерівці на Поділлі». «Про те, що дочка священика Анастасія Лисовська, відома в історії під іменем Роксолана «з Чемеровець родом», йдеться і в історичній повісті Михайла Орловського «Роксолана, или Анастазия Лисовская», надрукованій у «Подольских епархиальных ведомостях» від 1882 року», — говорить для «Дня» місцевий краєзнавець Іван Козелецький.
Посилаючись на «Роксолану» Павла Загребельного, іншу белетристику, учасники читацької конференції у бібліотеці шукали компроміси. Мовляв, народитися вона могла у Чемерівцях, а зростати — у Рогатині, де одержав парафію батько майбутньої наложниці, а потім повелительки Османської імперії. Були одностайні, що народилася таки в Україні, за яку вболівала всією душею до останніх своїх днів. Також знайшли пояснення, чому Анастасія стала Роксоланою: «Венеціанські посли-баіли у своїх донесеннях із Стамбула називали її Роксоланою, бо так латиною звали всіх руських людей». Одначе зробили висновок, що ліпше до пошуків місця народження Роксолани вдалися історики, ніж літератори.