Усього в 150 кілометрах від Львова, в курортному карпатському селищі Славське з 26 січня по 7 лютого вперше пройде фестиваль активного відпочинку «Екстремальна країна». За задумом його ініціаторів і організаторів, фестиваль, наповнений спортом, музикою, конкурсами і активним відпочинком, покладе початок традиціям масового зимового відпочинку молоді. Надзадача почину в тому, щоб молоді люди, ті ж студенти, у яких сьогодні канікули, відчули смак альтернативи «зимовій сплячці і в’ялості, неробству і сумнівним розвагам» на зразок вживання алкоголю, тютюну і наркотиків. «Заводити» молодь на екстрім-відпочинок будуть змагання на Кубок України по сноуборду і першість країни з гірських лиж, показові виступи з фрістайлу, сноуборду, маунтинборду, футболу на снігу, фестиваль електронної музики «Daydreamer», з участю ді-джеїв з Голландії, Росії, Білорусі і України. Сніг в Карпатах, білий і пухнастий, за прогнозами метеорологів забезпечить антициклон. Про безпеку потурбується Державна спеціалізована аварійно-рятувальна служба пошуку і порятунку туристів. Тим же, хто відважився «відтягнутися» в «Екстремальній країні» (приблизно, у фестивалі візьмуть участь біля 3 тисяч чоловік), це задоволення обійдеться в суму еквівалентну приблизно $100.
— Молодіжного туризму в Україні просто не існує. Якого- небудь централізованого відпочинку для молоді держава не пропонує, — сказав «Дню» заступник голови Українського національного комітету молодіжних організацій (УНКМО) Олександр Лялька. З його слів, соціологічний опит 11 тисяч молодих людей у всіх регіонах країни дав дуже сумні результати. За його підсумками 31%, молодь проводить вільний час переважно в колі друзів, «самоорганізуючись» або на вулиці, або в одному з дешевих установ громадського харчування. Але, що приголомшує, в середньому 27% молодих людей взагалі проводять часи дозвілля на самоті і 16% — в колі сім’ї.
У радянський час, нагадав він, за сферу молодіжних захоплень, самодіяльність, спорту, відпочинку і туризму «відповідав» комсомол. Іноді це виглядало, як примусово-добровільно. Проте система більш-менш працювала, виховувала громадянина, закладала поняття суспільної відповідальності. Зараз, вважає Лялька, має бути створений позбавлений ідеологічної мішури механізм організованого відпочинку, зі своєю інфраструктурою, здоровими схемами дозвілля, інформаційним забезпеченням. Взимку — в Карпатах, влітку пілотний проект «Екстремальна країна» буде реалізований в Криму. На запитання «Дня» про суперечливий досвід Казантипа, співрозмовник відповів, що це непоганий урок на майбутнє. На його думку, Казантип викликав настільки пильну увагу правоохоронних органів, що влада зробить все, щоб він більше не повторився, підсумував він. Організувати індустрію молодіжного відпочинку держава, під якою ми розуміємо чиновницький клас, не в змозі, але забороняти і «не пущать» — це у неї виходить чудово.