Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дегустація» «Країни Мрій»

Доки Україна очікує на фестиваль, що відбуватиметься в Києві 10-11 липня, організатори дійства не втомлюються розважати потенційних відвідувачів всілякими забавами
1 липня, 2010 - 00:00
ФОТО ЯРОСЛАВА МІЗЕРНОГО

30 червня на подвір’ї Музею Івана Гончара «День» «продегустував» кожну з основних подій, що відбуватимуться в рамках Книжкової «Країни Мрій».

Саме на подвір’ї Музею Івана Гончара, який є одним зі співорганізаторів фестивалю, відбуватимуться головні літзаходи, працюватиме Сцена кулешів, де можна буде спостерігати за процесом приготування цієї легендарної страви та насолодитися кінцевими результатами кулінарних витворів зірок української літератури.

А вчора журналістам було запропоновано вичерпне дегустаційне «меню»: мистецтво краснопису, якому навчає художниця Ольга Верменич; куліш із літер, що варитиметься також під її керівництвом, завдяки каліграфії дозволить отримати певний графічний образ слова, що фіксуватиме його зміст. «Навчитися цього мистецтва не важко, — запевняє пані Ольга. — Каліграфія не потребує якогось спеціального обладнання, адже писати можна будь-чим: пензлем, паличками від морозива, шашлику, бамбуковими чи очеретяними, гусячими перами тощо»

Велику увагу на «Країні Мрій» буде присвячено літературі національних меншин. За словами кураторів заходу братів Капранових, «гагаузи, болгари, кримські татари, караїми — це частина великого українського народу, люди, які творять українську культуру разом з нами та які абсолютно незаслужено були залишені поза увагою. Ми духовно розуміємо все, що вони думають і кажуть. Сподіваємося, що ви також навчитеся цього на «Країні Мрій». На минулорічному фестивалі вже була спроба зібрати на одній сцені представників малих національних літератур. Виступали кримські татари, гагаузи, греки, уруми. Тоді це був повний аншлаг. Українців нарешті почала цікавити українська культура в цілому, а не лише одна її частина, власне традиційна. Цього року до нас доєднаються болгари, цигани та угорці».

Ще один експеримент «Країни Мрій», спрямований на те, щоб зняти з української поезії тавро надмірної академічності та ліричності, — Вечір іронічної поезії. Адже частково українська поезія завжди була веселою і бешкетницькою. Сьогодні в цьому жанрі працює багато цікавих авторів, тому було вирішено зібрати їх разом. Організатором задуму стала спільнота «Інша література» на чолі з її «духовним пастором» Сергієм Пантюком, який разом із зіркою української іронічної поезії Артемом Полежакою презентував Вечір.

Окремо слід згадати про запланований Кобзарський слем, перший в історії. Це явище — слем — з’явилося в українські культурі нещодавно, років зо три тому. В першу чергу, це вуличне змагання поетів, спосіб вивести поезію з академічних залів, а швидше — з бібліотек, просто до людських вух, на широкий простір. Це є спроба тут і тепер привернути до себе увагу публіки, яка визначає найкращих. На думку організаторів, якщо це змагання прижилося в українській поезії, що мала репутацію занадто «сухої», то чом би не застосувати цей формат до іншої — музичної — частини традиційної української культури — кобзарства. На «Країні Мрій» змагатимуться не тільки кобзарі, а й бандуристи, музиканти, що грають на таких старовинних інструментах, як торбан і ліра.

«Продегустувавши» ці забави, можемо стверджувати, що липневий музично-літературний куліш від «Країни Мрій» та братів Капранових смакуватиме нівроку.

Анастасія САМОШИНА
Газета: 
Рубрика: