Семінар «Екологічні слухання. Ратифікація Орхуської конвенції» пройшов учора в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». У його роботі взяли участь голова парламентського Комітету з питань екології Юрій Самойленко, міністр охорони довкілля Юрій Шевчук, народні депутати, представники міністерств і відомств.
Конвенція «Про доступ громадськості до інформації, участі у прийнятті рішень і доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля», підписана в Орхусі (Данія) торік улітку, готується до ратифікації в нашому парламенті влітку року поточного. Документ передбачає, зокрема, зняття більшості обмежень на доступ усіх бажаючих до екологічної інформації, прискорення її отримання. Передбачається інформування громадськості про підготовку рішень, держорганів, які стосуються довкілля. Зараз такі рішення частіше за все приймаються кулуарно. Передбачено процедуру обов’язкового обговорення рішень, які готуються, з громадськістю і врахування її побажань у прийнятті нормативного акту. Вчорашні «екологічні слухання» є своєрідною репетицією цієї процедури. Передбачено конвенцією і вільний доступ громадян до правосуддя з питань ущемлення їхніх екологічних прав. Такі позови не повинні обкладатися митом і повинні безкоштовно супроводжуватися юридичною допомогою. Нагадаємо, що в США, наприклад, подібні «цивільні позови» є серйозним стимулом для підприємств і держави дієво вирішувати екологічні проблеми. Екологічно законодавством США передбачено навіть грошові винагороди за виграний позов з екологічного питання, навіть проти самої держави.
Ратифікована Орхуська конвенція може стати могутнім інструментом у руках громадськості для реального поліпшення екологічної ситуації в Україні, а також для більшого контролю громадськості за діями виконавчої влади. Ось чи тільки допустить остання ратифікацію документа, котрий так кардинально коректує її традиційне право на кулуарну підготовку рішень?