Учора в Україні стартувало будівництво LNG-терміналу. Працівники «доньки» «Нафтогаз України» компанії «Укртрансгаз» зварили перші дві труби, які з’єднають майбутній термінал в Одеській області з газотранспортною системою країни. Загальна вартість будівництва цього газопроводу діаметром в 1000 мм і загальною довжиною — 65 кілометрів (перший етап — 42 кілометри, другий — 23 кілометри) становить 1,151 мільярда гривень. Спорудження наземної «труби» планується завершити до 2015 року. Воно фінансуватиметься з коштів, закладених в «транспортному» тарифі «Укртрансгазу». Наступними кроками реалізації нацпроекту LNG-термінал стане будівництво морського підвідного каналу для прийому танкерів та заходів з доставки в порт «Южний» плавучої платформи (FSRU) з прийому та регазифікації скрапленого природного газу.
Паралельно зі стартом будівництва терміналу в Києві підписали дві угоди: про створення консорціуму інвесторів для нацпреокту «LNG-термінал» та про розміщення мобільної плавучої платформи для прийому зрідженого природного газу неподалік порту «Юний» в Одеській області. З українського боку ці документи завізував голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів. Від іноземних партнерів — генеральний директор з зовнішніх відносин компанії Gas Natural Fenosa (Іспанія) Джорді Гарсіа Табернеро та старший віце-президент компанії Excelerate Energy (США, спеціалізується на оренді плавучих терміналів) Едвард Скотт. Залучити цих інвесторів вдалося завдяки проведенню ряду роуд-шоу в світі.
«Я вас всіх вітаю з дійсно історичним моментом, з тим, що сьогодні зроблено перший реальний великий крок до отримання енергонезалежності України... Термінал буде приймати такі обсяги газу, при яких ми станемо самостійними гравцями на енергетичному ринку. А це надзвичайно важливо», — звернувся до всіх гостей після урочистостей прем’єр-міністр України Микола Азаров. На його думку, даний проект реалізується «в умовах економічної кризи, що ще раз говорить про інвестиційну привабливість нашої країни, про ту довіру, яку інвестори відчувають до України».
Каськів назвав 26 листопада «днем енергетичної незалежності України», бо будівництво терміналу дозволить отримувати газ, мінімум на 20% дешевший від російського. «Загальна вартість проекту становить 856 мільйонів євро. З них приблизно 734 мільйонів потрібно на будівництво наземного заводу з регазифікації газу. 93% цієї суми забезпечать міжнародні інвестори, а решту 7% — держава, за що отримає 25% акцій в цій компанії з управління терміналом. Для будівництва морської частини терміналу потрібно 121 мільйонів євро, які залучать на поворотній основі у вигляді кредитів міжнародних банків», — пояснив «Дню» Каськів.
За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойко, першу частину проекту терміналу (будівництво плавучої установки для регазифікації і зберігання газу) планується завершити у 2015 році. «Це дасть змогу Україні закуповувати до 5 мільярдів кубічних м газу на рік за цінами значно нижчими, ніж коштує імпортний російський газ зараз», — заявив Бойко. Друга частина (спорудження наземного терміналу з приймання СПГ) розширить прийом газу до 10 мільярдів кубічних м скрапленого природного газу щорічно вже з 2018 року. Загалом же, каже він, проект «відкриє державі доступ до світового ринку зрідженого газу та нові можливості для співпраці в Чорноморсько-Каспійському регіоні».
Згодний з ним керівник проекту Віталій Демянюк. «LNG-термінал — ключовий елемент енергетичної незалежності України, бо він дозволяє здійснити фізичну диверсифікацію джерел постачання газу. Це вже не російський реекспортований, а газ з дійсно інших країн», — пояснив він.
Зараз Україна проводить переговори з низкою країн і вибирає найкращі умови і ціни отримання газу для терміналу. Серед можливих постачальників газу називають Азербайджан, Алжир, Лівію, Єгипет та Катар. Нагадаємо, що раніше повідомлялося про проведення перемовин про поставки газу з вісьмома компаніями: з Total, BP, британська BG Group, Kogas, іспанська Gas Natural і американські компанії.
А що ж інвестори?
За словами Едварда Скотта, перший плавучий термінал американська компанія готова поставити Україні як тільки збудують морську платформу для прийняття скрапленого газу. Але українсько-американська співпраця, уточнив він «Дню», не обмежуватиметься тільки орендою плавучого термінала. «Є й інші варіанти співпраці», — каже він. Зокрема, як пояснив старший віце-президент Excelerate Energy, компанія має досвід у торгівлі скрапленим газом. На запитання «Дня», чи означає це, що в її планах допомагати Україні купувати американський сланцевий газ, Скотт відповів «Потенційно — так, але це не є частиною нинішніх домовленостей». Як він пояснив, зараз у США тривають перемовини стосовно експорту сланцевого американського газу. Орієнтовно, уточнив він, вони мають завершитися приблизно в 2017—2018 роках. Нагадаємо, що саме в ці роки Україна планує вивести термінал на повну потужність.
«Дню» вдалося також поспілкуватися й з іншим іноземним учасником підписаних у Києві домовленостей. «Нам дуже цікава Україна. Вона дуже вигідна з точки зору прибутковості вкладених коштів», — розповідає «Дню» генеральний директор з зовнішніх відносин іспанської компанії Gas Natural Fenosa, яка є поки що єдиним іноземним інвестором термінала. За його словами, інвестиційний клімат у нас нормальний, тому іспанці й прийшли сюди працювати.
Втім, дуже скоро інвестиційний консорціум може поповнитися ще одним учасником. Як розповів «Дню» голова київського представництва Деу Інтернешнл корпорейшн Хайонг Цой, корейська компанія Kogas також зацікавлена в будівництві наземної частини термінала. На даний момент, уточнив він, ведуть перемовини про приєднання Kogas до консорціум інвесторів. «До початку 2013 року ми маємо підписати цей договір. Обов’язково, бо часу нема, бо з наступного року повинно розпочатися будівництво наземної частини термінала», — сказав він «Дню» після офіційних урочистостей.
Приїзд високих гостей доводить перспективність українського термінала. В разі його успішності Україна зможе закуповувати 10 мільярдів метрів газу, тобто зможе фактично замістити третину нинішніх об’ємів імпорту російського блакитного палива. Загалом же, за словами Каськіва, завдяки нинішній енергетичній політиці (будівництво термінала, розвиток сланцевого газу, реверсні постачання газу з ЄС тощо) дадуть змогу Україні через п’ять років перетворитися зі споживача ще й на експортера газу. «Той факт, що Україна стає енергетично-незалежною, кардинально змінює розклад сил і інтересів регіонів», — підсумував Каськів. Це не може не викликати занепокоєності інших учасників газового ринку. Саме тому, кажуть в Держнацагентстві, найближчим часом очікується інформаційна дискредитаційна компанія проти даного проекту, бо він «змінює енергетичну карту цілого регіону».