Котирування на міжбанківському валютному ринку України у вівторок до середини торгів (12:10) знизилися до 9,00—9,05 грн/$ з 8,87—8,89 грн/$ на початку дня, повідомили дилери комерційних банків.
За даними операторів ринку, Національний банк України (НБУ) на разі на ринок не виходив, однак державний Ощадбанк продає валюту за курсом 9,0000 грн/$.
Нагадаємо, в лютому НБУ запровадив низку додаткових обмежень для підтримки стабільності ситуації на валютному ринку, зокрема з 7 лютого юридичні особи та фізичні особи-підприємці можуть купувати валюту на міжбанку лише на шостий операційний день після перерахування необхідних гривневих коштів. Уряд України прогнозує курс гривні на 2014 рік на рівні 8,5 грн/$1.
Вчора ж Незалежна асоціація банків України (НАБУ) у листі до Національного банку України (НБУ) запропонувала скоротити з шести до трьох днів депонування коштів на окремому рахунку для купівлі валюти на міжбанківському ринку і не поширювати ці обмеження на купівлю валюти, необхідної для сплати відсотків за кредитами. Асоціація просить зробити виключення для зобов’язання банків здійснювати перекази в межах залишку коштів на поточних рахунках клієнтів на початок операційного дня. Зокрема, при цьому пропонується враховувати: встановлений ліміт овердрафту за цим рахунком, суми кредитних коштів, наданих банком клієнту, суми депозитів, які було повернуто клієнту цього операційного дня, а також суми, що надходять від продажу іноземної валюти на поточний рахунок клієнта цього операційного дня. Також в НАБУ вважають, що Постанова № 49 повинна пройти реєстрацію в Міністерстві юстиції України, оскільки вона суттєво обмежує права юридичних та фізичних осіб, передбачених чинним законодавством України, зокрема нормативно-правовими актами НБУ.
Микола ІВЧЕНКО, керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні:
— Поточне зниження курсу гривні пов’язане переважно з політичною ситуацією, напруженістю, яка склалася вчора і триває досі. Відповідно, учасники ринку — комерційні банки, бізнес, імпортери — купують переважно валюту. Це не дивна ситуація.
Подальша динаміка курсу гривні буде залежати передусім від політичного чинника. Тобто, подальша ескалація конфлікту призведе до підвищеної вартості готівкового та безготівкового долара. І якщо відбуватиметься пошук виходів із ситуації, то можливе повернення курсу в рамки нижче позначки 9 гривень за готівковий долар.
Також є сподівання, що Росія надасть два мільярди доларів у вигляді траншу за покупку єврооблігацій. Це може піти на користь українській валюті й стати певним стримуючим фактором підтримки національної валюти.