Рахунковій палаті України виповнилося чотири роки. «За віком» це одна з наймолодших інституцій в міжнародній системі фінансово-економічного контролю, наявній більш ніж в 140 країнах. Процес становлення незалежного органу з контролю за використанням коштів державного бюджету України був досить складним, і на сьогоднішній день він ще не завершений. Як вважає голова Рахункової палати Валентин Симоненко, завершення четвертої річниці підтвердило необхідність існування такої структури: бюджетні кошти стають все більш привабливими для незаконного використання в тіньовій економіці. На його думку, дійовий контроль над витрачанням бюджетних коштів означає, що в боротьбі з корупцією успіх «на три чверті» забезпечений.
Починаючи з 1997 року, Рахункова палата провела перевірки 1100 об’єктів і виявила незаконне, неефективне і нецільове використання бюджетних коштів на суму 9,0 млрд. грн. За матеріалами перевірок Генпрокуратурою порушено 18 карних справ (загальна сума заподіяного державі збитку оцінюється в 213 млн. грн.), по трьох з них винесено вироки. На жаль, підкреслив В. Симоненко, в країні відсутній фінансовий механізм повернення коштів, до того ж Рахункова палата позбавлена повноважень безпосередньо звертатися до суду з позовом про відшкодування збитків.
За словами В. Симоненка, проведені в 2000 році перевірки показали, що ніяких позитивних змін в управлінні фінансами не сталося: порушення, як і раніше, носять системний характер. У 1998 році з порушеннями було використано 8% коштів держбюджету, в 1999 році — 16,6%, в 2000 році ситуація не покращилася. Голова Рахункової палати відзначив як тривожний факт те, що в країні катастрофічно падають розміри централізованих капвкладень. «Ці кошти стали по суті другим резервним фондом Кабміну. Менше ніж 50% коштів витрачаються за цільовим призначенням, а інші розпилюються «в ручному управлінні», — сказав В. Симоненко.
У минулому році Рахункова палата встановила, що фінансові розрахунки і рух коштів при здійсненні операцій з аміаком будуються як замаскований спосіб ухилення від сплати до бюджету належних платежів і податків з тим, щоб незаконним шляхом отримати прибутки. Внаслідок цього держбюджет і бюджети інших рівнів недолічилися 220 млн. грн.
Вже в лютому 2001 року, повідомив В. Симоненко, в Україні будуть створені 10 територіальних представництв Рахункової палати, що дозволить взяти під контроль засоби держбюджету, що використовуються місцевими органами влади. На це будуть потрібні 2,9 млн. грн.