Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Діагноз помилковий?

Частина медичного обладнання, яке застосовують у лікарнях Рівненщини, не відповідає стандартам
26 травня, 2009 - 00:00

Перевіривши 2078 одиниць, фахівці ДП «Рівнестандартметрологія» забракували 262. Тим часом пацієнти проходять обстеження на несправних електрокардіографах та реографах, не підозрюючи цього. Натомість на основі помилкових даних, отриманих з такого обладнання, встановлюють діагнози і призначають лікування.

Тетяна КОРИНЕВСЬКА, начальник метрологічного центру ДП «Рівнестандартметрологія»:

— Ми перевіряли медичне обладнання у лікарнях, госпіталях, діагностичних центрах, санітарно-медичних частинах області. Основним порушенням, яке ми фіксували, було застосування засобів вимірювальної техніки з простроченим терміном повірки. Йдеться, зокрема, про електрокардіографи, апарати УЗД, реографи. В результаті цього дані обстежень хибні, а отже й діагностика неточна. Був випадок, коли несправний електрокардіограф ми виявили у приймальному відділенні однієї із лікарень області. Натомість коли пацієнт потрапляє до лікарні (а саме у приймальне відділення), йому ж зазвичай призначають зробити кардіограму. А на основі цього і лікування призначають.

Причина такої ситуації не так в роботі адміністрацій медичних закладів, як у недостатньому фінансуванні самої галузі. Тому й медичне обладнання, яке інтенсивно використовують, не нове, та й на повірку коштів не вистачає. Наприклад, не всі тонометри, що знаходяться в медзакладах, своєчасно проходять повірку. Крім того, прилад для вимірювання артеріального тиску може давати хибні результати. Тож споживачам, які купують тонометри в аптеках, варто було б вимагати документи про те, що прилад таки пройшов повірку. Те ж саме стосується й термометрів. Цей прилад є чи не в кожній домашній аптечці. Тим часом фіксували випадки, коли споживач купує в аптеці новий термометр, а він вже дає хибні покази. Хіба можна за таких умов визначити, як лікуватися?

Під час перевірок фахівці ДП «Рівнестандартметрології» брали до уваги й фізіотерапевтичне обладнання (йдеться, зокрема, про прилади для СВЧ та УВЧ-терапії, низькочастотної та магнітотерапії. Виявилося, що для лікування хворих застосовують і прилади, у яких не проведено контроль вихідних параметрів. А це теж загрожує неприємними наслідками.

Шкоди здоров’ю можуть завдати й солярії. Наразі ми плануємо зайнятися їх перевіркою. Вся річ у лампах, які там використовують. Адже коли термін експлуатації завершується, їх потрібно замінювати. За попередніми даними приблизно 60% соляріїв не мають документів на ці лампи. Тим часом агресивне короткохвильове випромінювання, яке можуть давати лампи, здатне провокувати шкірні захворювання. Сподіваємося, власники соляріїв самі звертатимуться до нас, аби проконтролювати випромінювання ламп.

Тетяна КУШНІРУК, Рівне
Газета: 
Рубрика: