Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Діалог без практичного результату

Журналістська спільнота чекає від влади конкретних дій, а не тільки обіцянок про відстоювання свободи слова та прав медійників
17 червня, 2010 - 00:00

У вівторок голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський зустрівся із представниками руху «Стоп цензурі!». Зустріч із журналістами та медіаекспертами ініціював Голова СБУ, виконуючи доручення президента Віктора Януковича, яке він, нагадаємо, дав пану Хорошковському на прес-конференції з нагоди перших ста днів президентства. Серед тих, хто представляв рух «Стоп цензурі!» на зустрічі з Хорошковським були журналісти Першого національного, «1+1», «Української правди», «СТБ», «5 каналу», «ТВі», а також медіаекперти Наталія Лігачова, Вікторія Сюмар, Тарас Шевченко, повідомляє прес-реліз руху.

А вже наступного тижня «СТОП цензурі!» планує чергову зустріч із високопосадовцем, цього разу — міністром внутрішніх справ Анатолієм Могильовим. Про це «Дню» повідомила виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар, а також розповіла про підсумки попередньої зустрічі журналістів із головою СБУ.

Вікторія СЮМАР, виконавчий директор Інституту масової інформації:

— Ми довели до відома голови Служби безпеки України ті претензії, які виникли у журналістської спільноти, а також ту інформацію щодо ситуації в інформаційному просторі, яка не може не викликати у нас занепокоєння.

Щоправда, не зовсім зрозуміло, чому Президент доручив вирішувати проблеми, пов’язані з цензурою, саме голові СБУ. Ми усвідомлюємо (і це було озвучено на початку зустрічі), що голова СБУ має чіткі повноваження, а тому не має права опікуватися всіма інформаційними питаннями в державі. Тому на зустрічі ми говорили передусім про ті речі, до яких СБУ має безпосередній стосунок.

По-перше, це відсутність перешкод із боку цього відомства під час ухвалення законопроекту «Про доступ до публічної інформації», оскільки такі претензії до СБУ лунали.

По-друге, ми довели до відома пана Хорошковського інформацію про те, що тривають постійні, так би мовити, профілактичні бесіди представників СБУ із мітингувальниками, представниками телеканалів.

По-третє, ми говорили також про оскарження заяв про відсутність реакції на інформаційні запити журналістів до СБУ.

У відповідь отримали обіцянку розібратися в ситуації.

По суті, під час зустрічі ми теоретично обговорили ті зміни, які мають бути запроваджені в країні, аби системна цензура була неможливою, а інформаційний простір був відкритим, прозорим і цивіліованим. Але наразі ми хочемо бачити конкретні дії в рамках тих повноважень, які має СБУ. Бо поки що ми чуємо тільки солодкі заяви та красиві декларації, одночасно спостерігаючи за тим, як б’ють журналіста «СТБ» Андрушка, та за невтішними результатами моніторингу новин.

Я вважаю, що про готовність влади йти на компроміс, про діалог можна говорити лише після конкретних її дій. Якщо ми побачимо активність щодо розслідування та покарання працівників охорони, які побили згаданого журналіста, якщо ми побачимо розслідування щодо того, хто стежить за працівниками ТВі, тільки тоді ми зможемо говорити про те, що діалог відбувся. Діалог — поняття відносне, а в цій ситуації він наразі ще не має практичної реалізації.

Марія ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: