Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дитячі хвороби — дорослі проблеми

Останнім часом захворюваність на кір та краснуху зросла у 20 разів
7 лютого, 2002 - 00:00

Замість звичного у зимовий час грипу, на передові позиції сьогодні несподівано вийшли невід’ємні атрибути дитинства — кір і краснуха. Щоправда, захворюють на них не тільки діти, але й дорослі. Чи це сезонна тенденція? Ні. Як розповіли «Дню» у міському територіальному медичному об’єднанні «Санепідслужба», минулого року, порівняно з 2000-м, рівень захворюваності на кір і краснуху зріс практично у 20 разів. «Ці два захворювання завжди ходять парою, — говорить заступник головного санітарного лікаря Світлана Білецька, — оскільки їхні симптоми дуже схожі, й часом ідентифікувати вірус стає надто складно».

Імунна система зараз ослаблена практично в усіх. У результаті — зроблене дитині у ранньому дитинстві щеплення вже не є гарантією того, що через кілька років, після спілкування, скажімо, з однолітком, у якого з’явилися схожий на алергічний висип і незначна припухлість в області потиличних і шийних лімфовузлів, краснуха не торкнеться його. У таких випадках (на щастя, якісними вакцинами, принаймні, великі міста, де ризик захворіти істотно більший, ніж у сільській місцевості, повністю забезпечені) практикується ревакцинація, тобто повторне щеплення. Але свої тонкощі, наслідки яких можуть виявитися зовсім «недоречно», тут також є. Наприклад, відмови від щеплення батьків, які не довіряють лікарям і вакцинації, не завжди виправданий довгий список протипоказань можуть призвести до того, що батьки стають жертвами власних дітей, які передають їм вірус. Саме таке пояснення дають лікарі буму дитячих хвороб серед дорослих.

Адже захворіти, скажімо, на кір або краснуху після 18 вже не так безпечно, як у дитинстві. Особливо небезпечна краснуха для жінок на перших місяцях вагітності: вірус проникає через плаценту, вражає плід і може викликати у дитини порок серця, глухоту, захворювання очей або навіть призвести до мертвонародження. Лікарі розповідають, з одного боку, абсурдні, а з іншого — не позбавлені здорового глузду історії, коли вирішивши завагітніти, жінка спеціально шукала людей, хворих на краснуху, щоб завчасно перехворiти i тим самим убезпечити себе на період вагітності. Альтернативним, і, треба відзначити, менш неприємним варіантом може бути щеплення, але лише у тому випадку, якщо аналіз крові не виявив в організмі людини антитіл проти краснухи.

Подібна ситуація склалася і з кором. Згідно зі статистикою ВОЗ, в усьому світі вже перехворіло 30 мільйонів дітей, 900 тисяч з яких померло. Між тим США, завдяки встановленій законодавством обов’язковій вакцинації дітей до двох років, вдалося практично його перемогти, якщо не брати до уваги поодинокі випадки. Таким чином, наочний приклад робить очевидним висновок, що краще постраждати у дитинстві з меншими неприємностями, ніж у зрілому віці, тим більше, що, на відміну від спалахів епідемії, на поширення яких ніхто не в силах вплинути, у цьому випадку вихід бачиться до болю простим.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: