Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Для «Культури» знову не знаходиться місця

11 квітня, 2006 - 00:00

Учора на нараді віце-прем’єр-міністра України В’ячеслава Кириленка урядовці, керівники телекомпаній та народні депутати обговорювали стан та перспективи розвитку державної телерадіокомпанії «Культура». За словами В’ячеслава Кириленка, потреба в такій нараді виникла тому, «що, напевно, нікого з нас не влаштовує ні ефірна сітка, ні зміст, ні обсяги, а місцями й якість мовлення телеканала «Культура». До того ж, як запевняє віце-прем’єр- міністр, результати обговорення прокладуть курс на створення загальнонаціонального цілодобового державного телеканала «Культура». Швидше за все — на базі української студії телевізійних фільмів «Укртелефільм».

За словами В. Кириленка, на даний час телеканал веде мовлення через супутник на 82 країни світу, хоча в Україні його можна побачити тільки в обласних центрах у розширених пакетах кабельного телебачення кілька годин на день. Однак, за словами генерального директора телеканала «Культура» Леся Зоценко, уже ведуться переговори з телекомпанією «Воля-Кабель» для того, щоб перевести телеканал із розширеного пакета в соціальний (основний). (Цікаво було б дізнатися, за рахунок виключення якого телеканала? — Авт.).

У числі першочергових завдань, що стосуються розвитку каналу «Культура», В. Кириленко назвав підвищення якості культурологічних програм на державному телебаченні. Звісно, як відзначив Л. Зоценко, із середньою заробітною платою в 500 гривень та шістьма професійними журналістами (решта — технічний персонал) говорити про це складно. Так, «Культура» цілком фінансується державою. Бюджет телеканала на 2006 рік складає 5,8 мільйона гривень. Проте й це на 45% більше, ніж 2005 року. Тому, за словами В. Кириленка, в першу чергу повинно бути стовідсоткове бюджетне фінансування, особливо на першому етапі функціонування оновленої компанії. Віце-прем’єр-міністр вважає, що використання бюджетних коштів на фінансування українського культурного телеканала є абсолютно виправданим. Тому наступного року його фінансування має зрости в кілька разів. «Ми розуміємо, що видатки не стосуються цьогорічного бюджету, — говорить В. Кириленко, — але, можливо, із бюджету 2007 року фінансування зросте». Також щоб забезпечувати оригінальний продукт у теперішньому режимі, як мінімум удвічі слід збільшити штат працівників. Голова Держкомтелерадіо Iван Чиж повідомив, що на телеканалі працюють 38 чоловік, хоча бюджет розрахований на 51 працівника. Для забезпечення якісного цілодобового мовлення, на його думку, необхідне збільшення штату до 100 осiб із бюджетом 18—20 мільйонів гривень. Також, за словами В. Кириленка, слід розблокувати процес обміну матеріалами між Міністерством культури й туризму та телеканалом «Культура», який підпорядкований Держкомтелерадіо.

Ще однією, але чи не найголовнішою проблемою є пошук частоти, на якій виходитиме «Культура». На думку голови Національної ради з питань телебачення й радіомовлення Віталія Шевченка, оскільки невідомо коли з’явиться новий частотний ресурс, є два способи вирішення цієї проблеми. Перший — надання ліцензії телерадіокомпанії «Культура» на одному із загальнонаціональних каналів та забезпечення трансляції програм у зручний для глядачів час. Другий — створити канал на частотному ресурсі обласних державних ТРК. «Другий варіант, — говорить В. Шевченко, — більш логічний і швидший». Однак такі ініціативи за умов практично відсутнього фінансування знову викликають скептичні відчуття. На думку президента Національної телекомпанії України Віталія Докаленка, за п’ять мільйонів гривень неможливо створити телеканал. «Тому що це буде не якісний продукт, а чергова стидоба», — зазначив В. Докаленко.

Юлія КАЦУН, «День»
Газета: 
Рубрика: