Скандалом позначилося вчорашнє засідання Підготовчої робочої групи з питань організації роботи Верховної Ради V скликання. Представники БЮТ залишили зал засідань на знак протесту проти синхронного голосування народних депутатів від «Нашої України» та Партії регіонів за збільшення кількості парламентських комітетів.
«Наша фракція змушена була це зробити. «Наша Україна» та «регіони» об’єдналися, створюючи десяток нових комітетів у ВР, а позиції, попередньо узгоджені із представниками «НУ», сьогодні повністю проігноровані. Зараз створюються комітети під конкретних людей, причому діляться такі, що проіснували по 15 років! Подібний крок — це не тільки проблема збільшення видатків під потреби ВР, це й проблема створення додаткових робочих місць за відсутністю фахівців і традицій роботи подібних комітетів», — прокоментував демарш БЮТ заступник лідера фракції Олександр Турчинов. В результаті такого рішення, на його думку, робота ВР «буде просто паралізована, принаймні, на рік». Під питанням і створення демократичної коаліції: «Синхронне голосування НУ та ПР разом із комуністами говорить про те, що йде демонстративна спроба торпедування коаліційних напрацювань останніх місяців. Це узгоджена позиція двох фракцій, яка негативно позначиться на формуванні коаліції, — зробив висновок О.Турчинов, але тут же оптимістично додав: «Я маю надію, що позиція представників «НУ» в підготовчій групі — це не позиція всієї «Нашої України».
Не зважаючи на рішучий протест БЮТу, народні депутати все- таки збільшили кількість парламентських комітетів до 29 (попередня ВР мала 24). По закінченні засідання народний депутат від «НУ» та голова підгрупи з питань переліку, предмету відання та принципів формування комітетів ВР Юрій Ключковський свій коментар розпочав із виправдовувань: «Сьогоднішнє рішення Підготовчої групи — не остаточне й дуже попереднє, яке стане основою для обговорення керівниками фракцій».
Розділили, як виявилося, комітет правової політики на комітет з питань Конституції та правової політики й комітет законодавчого забезпечення правосуддя. На два розпався комітет з питань безпеки й оборони. Тепер, можливо, матимемо комітет з питань оборони та реформування Збройних сил та комітет національної безпеки. Від комітету з питань фінансової та банківської політики відділено комітет з питань податків та митної політики, а комітет з питань будівництва, транспорту, зв’язку поділено на два: окремо буде існувати комітет з будівництва та ЖКГ, окремо — транспорту, зв’язку, інформаційних технологій. Зміцнити здоров’я українців, на думку народних депутатів, має розподіл комітету з питань з охорони здоров’я, материнства й дитинства. Тепер замість нього опікуватися нашим медичним законодавством буде комітет з охорони здоров’я. Окремо від нього працюватиме комітет з питань демографічної та гендерної політики. Тобто, додалося п’ять нових комітетів.
Коментуючи протест БЮТу, Ю.Ключковський зауважив: «загострювалися питання, які не були гострими». «Не можна зводити питання коаліції до проблеми, де сяде той чи інший депутат у сесійній залі, чи скільки комітетів працюватиме у парламенті. Якщо це так, то чого варта така коаліція?» — обурювався народний депутат, спростувавши факт попередніх домовленостей НУ та БЮТ щодо кількості комітетів.
Рішення про кількість комітетів ще необхідно буде затвердити на тимчасовій Погоджувальній раді голосуванням керівників фракцій. Саме там вирішуватиметься й кадрове питання — посади голів комітетів. Отже незабаром дізнаємося справжню ціну сьогоднішнього скандалу у ВР.