Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дніпропетровські супутники:

півстоліття на орбіті
15 березня, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА 2000.net

Півстоліття тому — 16 березня 1962 року — перший український супутник ДС-2, виготовлений у Дніпропетровську, було запущено на навколоземну орбіту. Ця дата стала відправною точкою для цілого напряму діяльності щодо мирного освоєння навколоземного простору. Сьогодні українські ракети доправляють у ближній космос штучні супутники Землі, які забезпечують мобільний зв’язок та інтернет, трансляцію радіо- і телебачення, навігацію і зондування земної поверхні, а також допомагають проводити наукові дослідження.

Але починалося все з розробки космічних апаратів та їх ракет-носіїв у особливому конструкторському бюро, відомому нині як ДКБ «Південне», ще 1956 року. Дніпропетровський супутник ДС-1 з ракетою південмашівського виробництва спочатку створювався як «страховка» проекту конструкторського бюро Сергія Корольова. Проте після успішного запуску 7 жовтня 1957 року першого в світі штучного супутника Землі, потреба ще в одній космічній ракеті тимчасово відпала. Дещо пізніше до цієї ідеї повернулися знову, оскільки для невеликих супутників ракета Корольова Р-7 була занадто дорогою і складною в експлуатації. Проект нового двоступінчатого носія на базі бойової ракети Р-12 було створено у Дніпропетровську всього лише за рік. Успішний запуск ракети-носія із супутником на борту було здійснено на полігоні Капустін Яр 16 березня 1962 року. Ця подія продемонструвала можливості майбутнього КБ «Південне» не лише у військовій сфері. Як згадують ветерани конструкторського бюро, дніпропетровський супутник ДС-2 важив 47 кг. Це був сферичний контейнер, усередині якого встановлено двочастотний передавач «Маяк», призначений для зондування іоносфери та атмосфери Землі радіовипромінюванням. Живлення супутника здійснювалося від акумуляторної батареї, а зовні він був оснащений двома парами стержневих антен. Згодом космічний апарат ДС-2, що отримав у ЗМІ назву «Космос-1», став родоначальником численного сімейства всіляких супутників серії «Космос». Слідом за ним було здійснено розробку космічних апаратів наукового, народно-господарського та оборонного призначення. Загалом було здійснено 165 запусків супутників серії «Космос», з них 143 успішних. Шлях у космос, прокладений півстоліття тому, продовжили інші ракети-носії розробки КБ «Південне»: «Космос-2», «Циклон-2», «Циклон-3», «Дніпро», «Зеніт-2», «Зеніт-3 SL», «Зеніт-2 SLБ», «Зеніт-3 SLБ». Тепер дніпропетровські ракетники запускають на навколоземні орбіти космічні апарати для багатьох країн світу як на суші, так і на морі. Вийшли на орбіту також українські супутники «Січ-1» і «Січ-2», готується до запуску перший вітчизняний телекомунікаційний супутник «Либідь».

Нині в Дніпропетровську завершуються роботи над ракетою-носієм «Циклон-4», яка має стартувати з Бразильського екваторіального космодрому Алкантара. Ця важлива подія запланована на початок майбутнього року — вона дасть можливість істотно розширити ринок космічних послуг для українських ракетобудівників.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: