На звернення колег і сподвижників дніпропетровського еколога Володимира Гончаренка, який помер два місяці тому після жорстокого побиття, урядовці присилають відписки. Про це заявила на прес-конференції голова ОО «За право громадян на екологічну безпеку» Наталя Кожина. Предметом їх звернень до органів влади був хід розслідування скандальної історії з токсичними теплообмінниками в Кривому Розі, після оприлюднення якої на В.Гончаренка було вчинено напад. Увечері 1 серпня громадський діяч і еколог був по-звірячому побитий дорогою на дачу біля села Вовніги, а 3 серпня ввечері він помер у реанімації обласної лікарні ім. Мечникова. З того часу минуло чимало часу, але про три теплообмінники, в яких, за даними екологів, містяться десятки тонн шламу з вмістом небезпечного отрутохімікату — гексахлорбензолу, влада немовби забула.
Вже після смерті В.Гончаренка його сподвижники надіслали звернення до прокуратури про бездіяльність органів влади. «Реакція нульова, розслідування щодо теплообмінників не ведеться, хоча раніше повідомлялося, що при міністерстві створено робочу групу і після 10 вересня результати буде озвучено. Проте на сьогоднішній день жодних даних так і не було надано», — сказала Н.Кожина, яка була колегою В.Гончаренка. Ще за життя сам В.Гончаренко послав велику кількість звернень до МНС, до управління екології, екологічної інспекції, СЕС. «Не було належної реакції на той момент, немає її і сьогодні, — зазначила Кожина. — Більше того, за весь час листування з державними, місцевими та контролюючими органами було отримано лише формальні відписки. Попри чисельні обіцянки, не сталося і повторного відбору проб шламу токсично-забруднених теплообмінників із залученням представників громадськості та засобів масової інформації».
У такій ситуації єдиним шансом на проведення незалежного і досконального розслідування дніпропетровські екологи вважають втручання світової спільноти, а тому звернулися до Бюро Орхуської конвенції і ООН з проханням узяти цю справу на особливий контроль. «У відповідь на звернення групи українських організацій до Джита Пітерса, голови наради сторін-учасників Орхуської конвенції, він надіслав лист на ім’я Міністра екології та природних ресурсів України Едуарда Ставицького. У листі голови наради сторін-учасників Орхуської конвенції вказано, що Бюро конвенції вимагає отримання якомога детальнішої інформації як про хід розслідування вбивства Гончаренка, так і щодо згаданої екологічної проблеми в Кривому Розі. У листі згадується про невиконану обіцянку проведення експертизи. Це може значно вплинути на перелік питань порядку денного наступної наради сторін, серед яких може з’явитися питання припинення прав України як сторони Конвенції», — розповіла Н.Кожина. Зі свого боку колеги і послідовники убитого дніпропетровського еколога не збираються сидіти склавши руки. «Я репрезентую команду Гончаренка, сказав активіст ОО «За право громадян на екологічну безпеку» Олексій Мальований. — Це група волонтерів, яка займається поширенням інформації про екологічну ситуацію в нашій області і про те, чим займався Володимир Іванович. Поява такої команди — це наш громадянський відгук на те, що сталося. На даний момент ми поширюємо інформацію в соціальних мережах. Зараз у нас понад тисячу передплатників, і їхня кількість зростає». На найближчий час дніпропетровські екологи запланували серію неполітичних акцій, які мають звернути увагу громадян на проблеми захисту довкілля.