Закриття Чорнобильської АЕС луною відгукнулося в промислово розвинених регіонах України. Після зупинки третього енергоблоку станції, з 4 грудня, через збільшення генерації почали стрімко танути запаси вугілля на Криворізькій і Придніпровській ТЕС — провідних виробниках електроенергії індустріальної Придніпровщини. Як повідомив головний інженер Придніпровської ТЕС Григорій Фесак, за цей період кількість вугілля на станції скоротили з 125 до 70 тис. тонн і цих запасів вистачить лише на 10 днів роботи. Тим часом, із закупівлею палива в Донбасі існують великі проблеми — споживачі, як і раніше, не поспішають розраховуватися за електроенергію, а тому банківських коштів на збільшення постачання вугілля, по суті, немає. До того ж борг ТЕС за цей вид палива вже досяг 235 млн. грн. Нестачу вугілля, за словами Григорія Фесака, намагаються компенсувати газом і мазутом, однак у найближчі дні, очевидно, доведеться зупинити один із п’яти працюючих енергоблоків.
За збігом обставин закриття Чорнобильської АЕС майже збіглося з Днем енергетика України і 80-річчям плану електрифікації ГОЕЛРО. «Своє професійне свято і цей ювілей, — сказав Григорій Фесак, — в такій обстановці ми зустрічаємо без всякого перебільшення «героїчною працею».
Тим часом ситуація з подачею тепла в містах Дніпропетровщини балансує на грані катастрофи. Через відсутність у місцевих комунальних підприємствах коштів на передоплату газу тиск у магістральних трубопроводах ще 29 листопада знижено до критичного. Внаслідок цього в Дніпропетровську зупинилися всi великі котельні, а в наступні дні — в залежності від зміни тиску газу — вони то вмикаються, то вимикаються. Легке потепління батарей центрального опалення спостерігається вночі, коли температура повітря наближається до нульової позначки і виникає загроза розмерзання труб теплотрас. Становище рятує лише те, що грудень нинішнього року видався незвичайно теплим. Проте, зі слів головного інженера підприємства «Дніпротепломережа» Ігоря Богданова, постійне відключення котельних може викликати те, що їх обладнання такого режиму роботи довго витримати не зможе.
Ще гірше ситуація виявилася в Новомосковську, де населення залишилося не тільки без опалення, але й без газу. Мер міста виявився у відпустці, чим і скористалися його опоненти з лівих партій. Роз’їжджаючи на машині з гучномовцем, вони закликали новомосковців вийти на мітинг. Натовп городян, що підступив до будинку міськради, вимагав зниження комунальних тарифів і поновлення подачі тепла в житлові будинки. Влада заспокоювала тих, що мітингують тим, що передоплату за газ допоможуть зібрати місцеві підприємства, хоча борг Новомосковська за енергоносії вже становив чотири річних бюджети міста.
За повідомленнями місцевої преси, мерзнуть люди і в Нікополі, Павлограді та Дніпродзержинську, а гарячої води там немає ще з минулої весни. У Дніпродзержинську в багатьох школах на уроках діти сидять у верхньому одязі, а в населених пунктах Західного Донбасу — краю, що стоїть на вугіллі, — багато мешканців, пригнічених непомірно високими тарифами, відсутністю гарячої води й опалення, добровільно відмовилися від послуг тепломережі.
Як повідомили в Дніпропетровській облдержадміністрації, важку ситуацію з подачею тепла посилює низький рівень платежів населення за комунальні послуги. Якщо за електроенергію вдається зібрати близько 80% необхідної оплати, то за газ — вже 60%, а за гарячу воду і опалення — лише 40%. Причому рівень платежів за тепло, в порівнянні з літнім періодом, знизився вдвічі! У зв’язку з цим перспективи теплоенергетики на Дніпропетровщині нинішньої зими, на думку фахівців, найгнітючіші — більшість споживачів через низький рівень життя нездатні платити за новими тарифами, а «гра» тиску в магістральних газопроводах завдає колосальних збитків промисловим підприємствам. Замість «індивідуальної роботи» з неплатниками практикується колективне відключення від газу цілих регіонів. Все це загрожує зупинити те зростання обсягів виробництва, що було намітилося, і скоротити надходження податків до державного бюджету. Досі уникнути масового паралічу підприємств вдавалося лише неодноразовими звертаннями до Кабміну і до Президента.