Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

До відсоткових облігацій немає довіри

14 жовтня, 2000 - 00:00

Нацбанк України з 11 жовтня розпочав продаж відсоткових облігацій внутрішньої державної позики (ВОВДП) 2000 року на фондовій секції Української міжбанківської валютної біржі. Ці облігації було випущено згідно з постановою Кабміну в обмін на існуючу за станом на 21 вересня 2000 року прострочену заборгованість Мінфіну перед НБУ за державними цінними паперами.

У телеграмі підкреслюється, що «таким чином внаслідок випуску ВОВДП 2000 року Міністерство фінансів України позбулося простроченої заборгованості за державними цінними паперами, що дозволяє йому в майбутньому своєчасно розраховуватися з власниками державних боргових зобов’язань». Нацбанк з метою підкріплення ліквідності комерційних банків здійснює їх рефінансування під заставу державних цінних паперів.

Тим часом у інтерв’ю Інтерфакс-Україна ряд банкірів поставили під сумнів можливість продати велику кількість ВОВДП на торгах УМВБ, оскільки вони є непривабливим фінансовим інструментом. «Райдужних перспектив у цих паперів я не бачу», — сказав начальник управління цінних паперів банку «Південний» Максим СВОБОДА , і його думку повністю поділяє начальник скарбниці «Райффайзенбанк Україна» Сергій МАНОХА , який вважає, що «великого попиту на ринку ці папери зараз не матимуть». Однією з основних причин низької привабливості ВОВДП банкіри, зокрема директор скарбниці Укрінбанку Олександр ХМЕЛЕВСЬКИЙ , називають невисоку довіру комерційних банків до зобов’язань Міністерства фінансів після прострочення виплат з погашення ОВДП з портфеля комбанків на початку вересня.

Крім того, привабливість ВОВДП знижує їх порівняно низька прибутковість, особливо в контексті нинішніх високих ставок за гривневими ресурсами на міжбанківському кредитному ринку. «Рефінансування в НБУ менше ніж під 30% річних зараз не отримаєш. Який тоді сенс брати ВОВДП під 18% і отримувати потім «під них» рефінансування під 30%?» — підкреслює О.Хмелевський. У числі чинників, що роблять ВОВДП непривабливими, він також вказує на тривалі терміни їх погашення.

У прогнозах щодо того, коли ВОВДП можуть стати для банків більш привабливим інструментом, ніж сьогодні, банкіри дещо розходяться. «Можливо, наступного року, якщо Мінфін буде вчасно платити за своїми зобов’язаннями, а ставки на міжбанку знизяться, у цих паперів і з’являться якісь перспективи», — сказав М.Свобода.

Газета: 
Рубрика: