Один із ініціаторів формування — письменник Борис Гуменюк, який є вихідцем з Тернопільщини. 49-річний літератор пішов служити в батальйон «Азов» наприкінці червня. Відтоді веде щоденник у соцмережі, повідомляє про новини з поля бою.
«У зв’язку з тим, що батальйон «Азов» сформовано, а десятки і сотні чоловіків, які проходили вишкіл і сподівалися потрапити саме в цей батальйон, уже не зможуть цього зробити, було прийняте рішення щодо формування нового добровольчого батальйону», — написав Борис Гуменюк 7 липня на своїй сторінці у соцмережі. За словами Бориса Гуменюка, на початку цього тижня в Міністерство оборони України було подану усю відповідну документацію щодо створення батальйону «Азов-Січ».
«Документи підготували кваліфіковані юристи. Зараз вирішується питання отримання статусу офіційного підрозділу, тобто питання визнання батальйону військовим чи армійським підрозділом. Після цього держава дає зброю. Як тільки вирішиться питання статусу будемо знати, де нам буде надано полігон. Обіцяють, що до кінця цього тижня дане питання буде вирішено, — розповів «Дню» письменник. — Станом на 10 липня в нас вже є 300 добровольців. Не факт, що усі потраплять в наш батальйон. Але щонайменше сотня бійців точно є. Ми відберемо найкращих героїв. До речі, телефонують і іноземці, які хочуть бути в складі українських збройних сил і захищати суверенітет України», — зазначив Борис Гуменюк.
Чому «Азов-Січ»? «Бо ми виростаємо з батальйону «Азов», — пояснює письменник. — Тому ми назвали «Азов-Січ», щоб все таки прив’язатися до наших історичних традицій».
Літератор розповів і про свою фронтову творчість. Як єдиний письменник у батальйоні «Азов» ніякими преференціями він не користується. Пише переважно вночі, у вільний час після виснажливих тренувань та боїв. «Вже 20 років як я письменник, а боєць я — чотири тижні. Погляд особливий на події з боку, під кутом зору письменника — нікуди від цього не дінешся. Інформацію, звісно, хочеться донести. Дуже радий, коли журналісти використовують мої тексти в своїх матеріалах. Адже це боротьба в рамках інформаційній війни», — розповідає «Дню» письменник.
«Фронтова поезія Бориса Гуменюка», — так охрестили тексти Бориса Гуменюка українські письменники, які слідкують за новинами від тернопільського письменника із зони АТО. Іван Андрусяк та Сергій Пантюк вже запропонували Борису Гуменюку впорядкувати його тексти з соцмережі і видати книгу. Презентувати видання планують на цьогорічному форумі видавців. Борис Гуменюк попередньо погодився. Каже, що його мета донести правду про бойові дії.
Борис Гуменюк ділиться з «Днем»: «Це війна без облич. Ти не бачиш супротивника, а він не бачить тебе. Між нами є велика відстань, блокпости, бетонні блоки, траншеї. Вони ведуть вогонь і не бачать, чи від пострілу хтось загинув, чи когось поранило. Ми не стріляємо в конкретну людину, ми стріляємо в сектор обстрілу. Якби між нами було 20—30 метрів, ми би поговорили, можливо, домовились би і припинили би цю війну...».