Двоє добровольців, які дістали поранення в бою під Карлівкою, розповіли про це на прес-конференції в Дніпропетровську. За їхніми словами, батальйон «Донбас» з’явився на Дніпропетровщині в середині квітня і до початку травня був сформований його перший склад. «Ми вступили до батальйону 7 травня, і приблизно з 10 травня виконували службові функції. 23 травня під Карлівкою один з взводів батальйону потрапив у засідку і був обстріляний», — розповідають добровольці. Того дня загинули перші п’ять бійців батальйону «Донбас» і ще п’ятеро дістали тяжкі поранення. Серед них Олексій Корж із Дніпропетровська, який дістав вогнепальне поранення у скроню, і Дмитро Лойченко з Донецька з пораненням нижніх кінцівок. Бійців доправили до обласної лікарні ім. Мечникова, а потім перевели до відомчої лікарні МВС.
Проблеми виникли під час виписки, коли медики почали оформляти документи про поранення. З’ясувалося, що бійці не встигли прийняти присягу і фактично не є військовослужбовцями. Самі вони пояснюють, що вже після поранення бійці батальйону «Донбас» прийняли присягу і були зараховані до Національної гвардії України.
Добровольці вдячні лікарям за те, що під час виписки в колонці «діагноз» ті зазначили «вогнепальні поранення під час виконання службових обов’язків». «Усе, що ми маємо на сьогоднішній день, — це правильні виписки. На лікувальну комісію з надання інвалідності і уточнення, наскільки серйозним було поранення, ми не можемо потрапити, тому що ми не військові. Виписати в частину нас теж не можуть, тому що батальйон «Донбас» фактично не існує, юридично він ніде не оформлений. А до військової частини, куди вступив батальйон, ми потрапити не можемо, тому що не приймали присягу. Тобто, ми опинилися в підвішеному стані. Плюс ситуація ускладнюється тим, що ми не знаємо самого процесу, що нам робити далі», — каже боєць батальйону «Донбас» Олексій Корж. Разом із Дмитром вони припускають, що такі самі проблеми можуть виникнути і в інших бійців добровольчих батальйонів.
Адвокат Юлія Пашковська, яка захищає інтереси поранених добровольців, зазначає, що, незважаючи на ходіння інстанціями, отримати статус учасника бойових дій їм поки що не удалося. «Вже не перший місяць ми займаємося питаннями хлопців. Єдине, що ми чули від нашої влади, — ніхто до війни готовий не був, тому законодавчої бази для добровольчих батальйонів у нас не існує. Немає нормативного акта, який би регулював ці питання. Зміни, внесені до закону про статус ветерана війни, не стосуються статусу добровольців. Немає переліку документів, які бійці повинні зібрати, аби отримати статус учасника бойових дій чи інвалідність», — сказала вона.
Тим часом, самі колишні бійці батальйону «Донбас» вирішили створити громадську організацію «Національна дія», яка займатиметься тим, щоб всі, хто добровільно пішов захищати Україну, отримали статус учасника бойових дій. «Ми маємо намір боротися за свої права, отримувати всі необхідні документи, домагатися, аби всі бійці отримали свій статус і пройшли реабілітацію після тяжких поранень», — каже Дмитро Лойченко. Обидва бійці в результаті отриманих поранень фактично стали інвалідами. «Навряд чи з одним вухом і одним оком я буду корисним у Донбасі, де триває справжня війна. Проте я зможу зробити хоч щось тут», — каже інший боєць Олексій Корж.