Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Донецький об’єкт» у закарпатському селі

11 серпня, 2004 - 00:00

У листопаді 1998-го Закарпаття пережило катастрофічну повінь, яка трапляється раз у 100 літ. Ще не встигли загоїти рани, як у березні 2001-го сталося таке ж руйнівне стихійне лихо. Повінь трирічної давності боляче вдарила понад 33 тисячі закарпатських сімей. Найбільше біди зазнав Виноградівський район, де каламутні води зруйнували 1200 будинків. Президент України Леонід Кучма вже в перші дні паводку побував тут, підписавши указ про оголошення надзвичайної ситуації на потерпілих територіях і зобов’язав уряд надати першочергову допомогу людям.

Віктор Янукович у дні повені трирічної давності очолював Донецьку область. Як тільки-но зійшла вода, делегація від губернатора на чолі з першим заступником Анатолієм Близнюком (нині він голова облдержадміністрації) відвідала села Виноградівського району. У селі Текові стерло з лиця землі дитячий садок, фельдшерсько-акушерський пункт, школу. Анатолій Близнюк разом із першими керівниками Закарпаття визначили місця під новобудови. Уже через кілька днів до Закарпаття поїхали вагони, машини з будматеріалами на загальну суму у 2 мільйони гривень. За ці кошти у селі Текові будівельники місцевого Виноградівського підприємства «Чекотекс» звели казкові «донецькі об’єкти» — фельдшерсько-акушерський пункт, дитячий садок. Проекти споруд безкоштовно виготовив інститут «Донбасцивільпроект». Підсобила Донеччина коштами й на спорудження в Текові нової школи на 320 місць. Коли президент Леонід Кучма приїздив відкривати новобудови Текова, був у складі губернаторської делегації й Віктор Янукович. Донеччина ніби виступила застрільником своєрідного змагання між регіонами, хто швидше й краще збудує в гірському краї. Зокрема, вони взялися за будівництво чотирьох нових шкіл. Селу Запереділля Міжгірського району школу, так би мовити, подарувала Луганська область. Київська міська держадміністрація забезпечила фінансування нової школи у с. Луг Рахівського району. Щоправда, 780 тисяч гривень перебували на рахунку згодом збанкрутілого банку «Україна», і вже тривалий час вирішується питання про розмороження цих коштів та закінчення об’єкта. На відновлювальних роботах у Тячівському районі найбільший обсяг шефської допомоги припав на Дніпропетровщину, котра ввела в дію кілька мостів. У Сасові на Виноградівщині Львівська область спорудила дитячий садок. На прохання Президента підсобити Закарпаттю відгукнулися всі регіони.

У Текові господарі переважно самотужки, зі своїми родинами, зводили нові оселі. А 43 будинки для потерпілих колег здали під ключ будівельники Київської, Львівської, Донецької та Харківської залізниць. За ініціативою голови села Теково Маргарети Попович одна з вулиць, на якій зведено нові будинки для постраждалих, названа Донецькою. Обіймаючи посаду прем’єр-міністра, Віктор Янукович ще не приїздив у Закарпаття. Але якщо у 2002 р. субвенція на ліквідацію наслідків стихійного лиха була недофінансована на 1,6 млн. гривень, то торік із передбачених на це в держбюджеті десяти мільйонів гривень всі гроші надійшли повністю. На нинішній рік уряд Януковича до 15 мільйонів збільшив субвенцію. Ці кошти спрямовуються на проведення протизсувних робіт та відновлення об’єктів комунальної власності. За п’ять років повністю погашено заборгованість перед населенням області за пошкоджене або втрачене житло внаслідок паводків. На цю масштабну програму витрачено понад 100 мільйонів гривень.

Богдан БАРБІЛ, Закарпаття
Газета: 
Рубрика: