Уже десятий рік поспіль 27 вересня в Україні відзначають День серця. Щоб привернути увагу громади до цієї теми, Міжнародний благодійний фонд «Дитяче серце» спільно з торговельними марками «Ariel», «Lenor», «Tide», «Gala» та «Fairy» розпочали благодійну акцію «Прання — допомога хворим дітям з пороком серця». Її завдання — зібрати близько 500 тисяч гривень для придбання дорогого обладнання у Центр дитячої кардіології та кардіохірургії. Долучитися до акції зможе кожен українець, купуючи продукцію зазначених марок із акційною символікою, а частина коштів буде перерахована на рахунок центру.
— Допомогти дітям із хворим серцем дуже складно, але можливо. Та треба враховувати, що дитяча кардіологія та кардіохірургія — найдорожчий вид медицини після онкології, — каже головний дитячий кардіохірург МОЗ України, керівник Центру дитячої кардіології та кардіохірургії Ілля Ємець. — Величезні кошти потрібні на купівлю сучасного та точного обладнання, без якого врятувати маленьких пацієнтів просто неможливо. Один із таких апаратів — церебральний оксиметр. Роблячи операцію на серці, ми відключаємо дитину від кровообігу, а для кори головного мозку дуже важливо отримувати кисень. Оскільки в новонароджених дітей кора ще недостатньо розвинута, іноді у них бувають післяопераційні ускладнення з центральною нервовою системою, тому так важливо, щоб під час операції кровообіг був ідеальним. Щоб дізнаватися, у якому стані мозок під час оперування, нам і потрібен цей апарат. Обладнання дорого коштує, ми пробували замовити його через Міністерство охорони здоров’я, але розуміємо, що є важливіші й необхідніші речі, ніж церебральний оксиметр. Завдяки благодійному фонду ми вже маємо цей апарат у клініці, але ще не повністю оплачений.
Лікарі центру зробили на новому обладнанні вже 20 складних операцій. В цілому ж за рік у клініці оперують близько тисячі дітей. Та черги маленьких пацієнтів не скорочуються, бо щороку в Україні народжується близько чотирьох тисяч з вадами серця, і 40% з них потребують операцій ще до першого року життя. У багатьох випадках патології виявляють не відразу, а в дорослому віці. Як розповів Ілля Ємець, нещодавно зробили операцію 13-річному хлопчику, у якого патологію виявили лише кілька місяців назад. Якщо не зробити операцію вчасно, немає гарантій, що діти виживуть. Але фахівці центру відзначають, що роблять усе можливе для порятунку дітей і зараз смертність у клініці — одна з найнижчих у Європі: 95% прооперованих дітей стають здоровими. Проте на загальну картину по всій країні це не впливає: нині смертність становить 11 — 12 дітей на тисячу новонароджених, тоді як у Франції та Німеччині цей показник знизили до п’яти.
Оскільки центр працює на державні кошти, всі операції українським дітям тут роблять безкоштовно. За кордоном аналогічні операції коштують від 50 тисяч доларів у США та від 60 тисяч євро у Європі. Але хіба говорять про гроші, коли врятовано життя ще однієї дитини.
— Мабуть, кожна людина думає, що я можу зробити для клініки, адже обладнання таке дороге й зібрати на нього кошти нереально. Але в жодній країні серцева хірургія не може бути повністю забезпечена державним бюджетом. Наприклад, у госпіталі Торонто 20% бюджету — це благодійні кошти. У нас дотягує тільки до одного відсотка. А загальний бюджет закордонних клінік становить колосальні суми — по 400 — 500 мільйонів доларів, — зазначила директор Міжнародного благодійного фонду «Дитяче серце» Лілія Пільтяй. — Про важливість роботи нашого центру можна тільки здогадуватися, адже сюди приїздять за порятунком діти з усієї України і навіть сусідніх держав. Тому клініка постійно відчуває потребу у новому обладнанні, катеторах, матеріалах, кваліфікованих кадрах. А фахівці дійсно мають бути професіоналами високого класу, бо побачити ваду у дво-грамовому серці можуть тільки аси. Для цього ми проводимо подібні акції, щоб довести громаді — допомогти може кожен.
Підсумки акції будуть підбиватись за два місяці.