Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дорога. Василь Стефаник»

11 листопада кіностудія «ВІАТЕЛ» представляє документальний фільм про класика української літератури із серіалу «Гра долі»
11 листопада, 2014 - 10:55
«Дорога. Василь Стефаник»
ВАСИЛЬ СТЕФАНИК

Кияни та гості міста зможуть переглянути документальну картину (хронометраж 55 хвилин) о 18.30 у Синій залі столичного Будинку кіно (вул. Саксаганського, 6). Фільм розповідає про життя і творчість письменника, політика, громадського діяча, депутата Віденського парламенту від селян Покуття, учасника першого у Києві свята Соборності України 22 січня 1919 року Василя СТЕФАНИКА. Творці картини — незмінний колектив серіалу «Гра долі»: кінорежисер-постановник — Василь Вітер, кінооператор — Георгій Кривошеєнко, продюсер — Галина Криворчук, режисер монтажу Арсеній Бортник, ведуча Наталка Сопіт — запевняють, що у роботі йтиметься не лише про Стефаника як видатного письменника, а й громадського діяча, політика і просто закохану людину.

«Рідко хто намагається дізнатися про видатних постатей таких, як Стефаник, щось більше, ніж вчили нас у школі, — зауважує у коментарі «Дню» продюсер картини Галина КРИВОРЧУК. — Водночас постать Стефаника — надзвичайно цікава. Він був письменником, політиком, громадським діячем. Коли ми працювали над картиною, під осяянням Майдану, то відчули, крім усього, наскільки він сьогодні актуальний. Фільм виткано емоціями Революції Гідності. Стрічку завершили ще у березні, і ми дуже хотіли тоді зробити прем’єру, але ситуація в країні у той час була надто складною, з абсолютно непрем’єрним настроєм. І сьогодні складна ситуація, але такі фільми, ми переконані, надихають на нові подвиги, тому мусимо його показати. Настав час, коли знову потрібно нагадувати глядачам про видатних українців з минулого. Тому що саме вони формували національну ідею і національну самосвідомість нашого народу. Наразі знімають з українських екранів російські фільми, і це правильно. Але що ставити натомість? Наших фільмів має бути на порядок більше, і ми вносимо невелику часточку в кіно-процес. Адже переконані, що без висвітлення історії України через такі персонажі, як Стефаник, ми нічого не доб’ємося».

Як зізналася творча група, фільм «Дорога. Василь Стефаник» знімали на Покутті в рідному селі письменника Русові, де знаходиться Меморіальний музей і садиба, а також на Буковині — в Чернівцях, де було надруковано його перші літературні твори, і в Музеї видатних діячів у Києві. Під час підготовки і зйомок кінематографістам активно допомагали нащадки Василя Стефаника, яких, до речі, запросили на прем’єру фільму.

«На прем’єру ми запрошуємо правнучку Василя Стефаника Олесю. Вона філолог, працює у Львові в державному архіві. Вона, її чоловік та мама доглядають садибу Василя Стефаника в Русові — це і музей, і їхня власність, — додає Галина Криворчук. — Фактично вони цей музей утримують за свій рахунок і дуже свято бережуть пам’ять про свого предка. Сподіваємося, що сьогоднішня прем’єра стане приводом не лише згадати життя і творчість класика української літератури, а й відверто поговорити про актуальність його творчого спадку із знімальною групою картини, правнуками письменника, істориками, філологами та всіма тими, кому не байдужа ця унікальна постать».

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: