Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Досвід спільний, висновки – у кожного свої

10 червня, 2004 - 00:00

«О 4.30 8 червня 2004 року стався землетрус силою 7 балів за шкалою Ріхтера з епіцентром 3 км на захід від Яворова Львівської області. Наслідком стало руйнування житлових та промислових будівель, у деяких містах та селах відбулися пожежі, припинилася подача електроенергії та водопостачання. За попередніми даними загинуло близько 150 осіб, поранення різного ступеня важкості отримали 3500 осіб, близько 500 осіб пропали без вісті, невідома кількість потерпілих опинилася під завалом»…

Із такою першою непростою умовною ситуацією мали впоратися учасники міжнародної пошуково-рятувальної операції, міжнародних навчань з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій — «Раф енд Реді 2004». Три доби, з 8 по 10 червня, в рамках Державної програми партнерства США (ДПП) тривали навчання Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Національної гвардії Сполучених Штатів (штат Каліфорнія).

ДПП єднає різні штати Америки з країнами Центральної та Східної Європи (колишніми країнами Варшавського договору). Усього в програмі партнерства бере участь 21 країна, а відпрацювання спільних дій в умовах надзвичайних ситуацій проводиться вже вп’яте. В Україні — вдруге, на Львівщині — вперше, і цього разу приєдналися країни-члени ГУУАМ. Місцем проведення навчань стали: полігон Західного оперативного командування Збройних Сил України, промисловий майданчик Державного гірничо-хімічного підприємства «Сірка», залізнична станція Шкло та військовий майданчик летовища Скнилів. Усього в спільних діях взяли участь близько 800 осіб. Американців приїхало на Україну 200, 400 людей взяли участь з українського боку, всі інші — громадяни Вірменії, Грузії, Азербайджану та Молдови. Рятувальники, пожежники, медики, вертольотчики та парашутисти…

«Найбільший успіх, якого ви можете досягти — це працювати, як одна команда», — резуміював на урочистому відкритті навчань міністр України з питань надзвичайних ситуацій, генерал-полковник Григорій Рева. «Будучи однаково незахищеними від катастроф, країни мають об’єднатися заради спільної безпеки».

Українцям та американцям уже довелося працювати разом в Ірані, Індії, Турції. До речі, відразу ж після землетрусу в Ірані свій госпіталь МНС змогло сформувати в рекордні строки — лише за добу, а взагалі за час свого існування госпіталь надав допомогу 22000 постраждалим.

Було приємно дивитися як вправно та швидко рухалися бійці українського угруповання, всі вони займаються пожежно-прикладними видами спорту, дістаються (найкращі з них) до вікна 4-го поверху за 14 секунд. Американську техніку — ціни би їм не було! До речі, за штатним розкладом караул рятівників повинен складатися з 7 осіб, наші ж на виклики виїжджають втрьох-вчотирьох, бо людей не вистачає. Ясна річ, із завданнями вони через надзусилля впораються, однак, що зроблять семеро, то, погодьтеся, не зроблять з постійною якістю троє…

З початку свого заснування в підрозділи МНС України входило 10 тисяч осіб, сьогодні, після об’єднання з пожежною службою, в склад МНС входить вже 70 тисяч. Однак за підрахунками спеціалістів, враховуючи кількість загиблих через різноманітні критичні ситуації, кількість викликів, і кількість населення України загалом, лише рятувальників потрібно мати державі 90—100 тисяч.

Треба віддати належне, вперше цього року на придбання техніки та необхідного обладнання уряд виділив кошти, вже відбулося перше читання нового закону, що регулюватиме діяльність МНС.

Цікаво, що американці на навчання привезли до 20 відсотків волонтерів — людей, які платні за свою допомогу в подоланні надзвичайних ситуацій не отримують. Уряд США, як і в даному випадку, проплачує лише дорогу та бере на себе витрати за перебування в тій чи іншій точці планети. Серед них, як і серед військових, було чимало жінок, причому немолодого віку. Разом з чоловіками вони, біжучи, носили ноші, надавали умовно потерпілим медичну допомогу, прораховували дрібниці, на які рятувальники, що піддавалися ризику, часу не гаяли. Це означає, що не лише люди з означених угруповань знають, як долати несподівану безпеку, а й звичайні, пересічні громадяни можуть прийти на допомогу, правильно орієнтуватися в складній ситуації, не піддаватися паніці. Цей висновок може стати серйознішим із навчань, які пройшли на Яворівському полігоні.

Ірина ЄГОРОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: