До пуску чергової газорозподільної станції в місті Оріхові Запорізької області місцева влада готувалася як до свята районного масштабу. У призначений день грала музика, червону стрічку особисто перерізав запрошений на торжество губернатор (у 1998 році оріховці обрали Олексія Кучеренка народним депутатом України). Проте від радощів плакали одиниці. На очах жителів декількох багатоповерхових будинків, до яких підвели блакитне паливо, блищали сльози досади.
«Для чого цю показуху затіяли? Газ же з’явився лише в декількох квартирах. А у нас як не пахло ним довгі роки, так і ще декілька років пахнути не буде! « — обурювалися по ходу святкування люди. Свято висіло на волосині. Назрівав скандал. Ситуацію прокоментував «Дню» перший заступник голови адміністрації Оріховського району Станіслав Пакета. «Хвилювання людей зрозуміти можна. Станція розрахована на газифікацію всіх будинків житлового масиву. Однак сьогодні ми підключили всього 20 квартир. З одного боку, це пов’язано з недостатніми технічними можливостями, з іншого — нездатністю мешканців купити лічильники і сплатити роботи газової служби. Сума коливається в межах 350 грн. Наявність лічильника — умова обов’язкова. Ми її висунули, виходячи з інтересів мешканців. Згодом вони це самі зрозуміють. Витрати окупляться протягом року. З іншого боку, газифікація неможлива за рахунок бюджетних коштів. Єдиний вихід — створення житлових кооперативів. Газопровідні комунікації повинні будуватися за рахунок залучення інвестицій, у тому числі, і внесків населення. На сьогодні таких товариств у районі — 18. Завдяки подібній тактиці господарювання, за останній рік нам вдалося газифікувати район на 50%», — підкреслив він.
Рядові оріховці дивляться на проблему менш оптимістично. Район, в якому проживає близько 60 тис. осіб, є лідером по безробіттю (не працевлаштовано 11,6% від працездатного населення, тоді як середній показник по регіону — 3%). Причому, місцеві власті планують його зростання. АТ «Орсільмаш», ряд інших, більш дрібних підприємств різко знизили обсяги виробництва. У неоплачувані відпустки вийшли тисячі робітників. Для непрацевлаштованих громадян (особливо це стосується нечисленних за складом сімей) 350 грн. — вельми значна сума. До того ж, відчай людей поглиблює розуміння, що користування зрідженим газом так само стає недозволеною розкішшю (ціна стрибнула до відмітки 38 грн. 17 коп. за один балон).
«Я чудово розумію всю складність ситуації, — ділиться з газетою «День» губернатор Запорізької області Олексій Кучеренко. — Частково вона стала наслідком того, що питаннями газифікації керівники області серйозно не займалися протягом десятиліть. Контрастом тому — наші сусіди: 49% території Дніпропетровської області забезпечено блакитним паливом. У нас газифіковано всього 11%. Принцип «народного будівництва» на даний період прогресивний. Що стосується безробіття — питання більш ніж актуальне. Ми провели аналіз і пересвідчилися, що основна частина оріховських заводів та підприємств могли б зразково працювати. Однак нинішні керівники не здатні грамотно ними управляти. Ми збираємося найближчим часом зробити серйозні кадрові висновки. Не треба боятися механізму банкрутства. Це — цивілізований спосіб зміни власника, який спричинить пожвавлення промислового комплексу. Сподіваюся, цей механізм дозволить нам не допустити зростання безробіття», — підкреслив Кучеренко.