Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дротів поменшає

Провайдерів телекомунікаційних послуг збираються навчити користуватися мережами один одного
14 грудня, 2011 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ), готує законопроект «Щодо спільного використання інфраструктури». Про це повідомив голова цієї комісії Петро Яцук під час Міжнародного форуму «Перспективи розвитку інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) у регіоні СНД і Східної Європи». Якщо законопроект буде ухвалено, зазначають його автори, то на вітчизняному ринку інформаційно-комунікаційних послуг (ІКП) посилиться конкуренція, від якої виграє споживач.

За словами голови НКРЗІ, якщо в квартирі споживача вже є мережа того чи іншого провайдера, то він, безумовно, має пріоритетне право постачати телекомунікаційні послуги, наприклад Інтернет. Але якщо сам споживач захоче перейти до іншого оператора (або якийсь із провайдерів телекомунікаційних послуг захоче «зайти» до такого споживача), то це не повинно спричиняти проблеми, каже він. І саме такий вільний доступ на основі спільного використання мережі й має забезпечити цей законопроект. Але в рамках цього документу мають бути зафіксовані економічні домовленості між операторами: хто і на яких умовах може «заходити» в квартиру до споживача.

Начальник департаменту міжоператорського бізнесу «Київстар» Олександр Медяновський у коментарі «Дню» заявив, що таку ініціативу компанія підтримає. Позитивні приклади подібної співпраці між операторами вже є, каже він. Так, у межах будівництва стадіону «Донбас Арена» «Київстар» будував мережу, доступ до якої надав іншим операторам.

Віце-президент УСПП з питань науки та інформаційних технологій, президент компанії «Адамант» Іван Пєтухов вважає, що ідея правильна. Але найкраще вона спрацює, якщо будуватимуться нові об’єкти. Хоча, продовжує він, якщо приймуть закон, то оператор не зможе не пустити інших у свою мережу.

Загалом, за оцінками опитаних «Днем» експертів, прийняття законопроекту здешевить кінцеву ІКП на 10%, бо мережі орендуватимуться, а не будуватимуться з нуля.

Як стверджує Пєтухов, спільне використання мереж надасть можливість розширити інтернет-мережу в країні. Сьогодні майже 40% українців (у тій чи іншій формі) мають доступ до Інтернету, підсумовує він. «У сільській місцевості цьогорічні темпи росту становлять 15 — 17%, тоді як у містах вони впали до 3 — 5%», — розповідає він «Дню». Отже, місто цілком забезпечене Інтернетом, черга — за селом.

Поширенню глобального всемережжя в селі має допомогти ще одна ініціатива НКРЗІ — Фонд універсальних послуг. Як розповів «Дню» директор департаменту телекомунікацій Національної комісії з питань регулювання зв’язку України Володимир Гресько, його створення передбачає запровадження певного податку для учасників інформаційно-комунікаційного ринку, а зібрані кошти підуть на будівництво мереж у найвіддаленіших куточках України. «В обласних і районних центрах достатня кількість абонентів, а в селах — із цим проблема. Тому оператори неохоче тягнуть туди мережі», — констатує він. Завдяки радіодоступу, продовжує він, та мобільним системам покрита практично вся територія України, але все одно проблема з доступом до Інтернету залишається. Тому комісія й виступила з такою ініціативою.

Не вірить у цю ідею генеральний директор «Датагруп» Олександр Данченко. «Універсальна послуга — складніше поняття, бо її треба погодити з більшою кількістю операторів. Я більше вірю в менші проекти, такі як «цифровий район». У ньому силами й засобами тих же операторів можна розвивати реальні ІКП значно скоріше», — каже він «Дню».

Загалом же, кажуть учасники ринку, щоб інформаційно-комунікаційні послуги були доступними для кожного будинку в Україні, потрібно подумати про систему стимулів для галузі. Є перші кроки в цьому напрямку. В парламенті зареєстрували законопроект, яким пропонується надати «податкові канікули» на п’ять років для компаній, які займаються інформаційними технологіями.

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: