Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дублер… Президента

Кримська Президія «ініціювала» те, що вже виконано Радою Міністрів автономії за дорученням Л.Кучми
8 червня, 2000 - 00:00

Можна було б тільки порадіти за Леоніда Грача, який раніше висловлював тверду думку про неможливість зміни виборчого законодавства, а також про неправомірне втручання меджлісу до справ земельної реформи. Якби …

Якби заходи, прийняті Президією Верховної Ради, не були запізнілими й абсолютно зайвими. Річ у тім, що ще минулого тижня Президент України Леонід Кучма дав доручення урядові України саме в такий термін вирішити всі ті питання, які… заднім числом вирішила президія. У Крим за декілька днів до цієї ухвали вже прибули три робочих групи під керівництвом міністра аграрної політики України Івана Кириленка і голови Держкомзему України Анатолія Даниленка, які й повинні в двотижневий термін виробити пропозиції, але для Президента країни. Уряд Криму і Представництво Президента в автономії наприкінці минулого тижня, навіть у неділю, провели «мозковий штурм» проблеми, конкретний аналіз ситуації спільно з керівниками кримського регіону, членами Консультативної ради при Президентові, фахівцями міністерств перебрали десятки варіантів і форм участі кримських татар у паюванні сільської землі, оцінюючи їх правомірність, ефективність, справедливість. Здається, Президія Верховної Ради АРК зрозуміла, що проблему може бути вирішено й без її участі. І, можливо, тому вирішила просто продублювати доручення Президента й зобов’язати уряд виконати ту роботу, яку до 6 червня, дня прийняття ухвали, він уже виконав. Заодне, мабуть, думали члени Президії, непогано перехопити документ, підготований для Президента, й видати його як свою ініціативу. Хто там буде розбиратися в датах і термінах прийняття ухвал?

Аналогічно Президія вчинила з іншою важливою проблемою: після зустрічі Сергія Куніцина з членами меджлісу було досягнуто домовленості про зниження рівня протистояння в автономії, висловлено ідею про те, що має бути створено робочі групи для вироблення пропозицій щодо зміни виборчого законодавства з тією метою, щоб Верховна Рада Криму надалі обиралася на пропорційній основі. У такому випадкові, стверджували члени Консультативної ради при Президентові і члени кримського уряду, кримські татари отримають шанс бути висуненими своїми партіями або національно- культурними організаціями, а отже, можуть бути обрані до представницьких органів автономії. Леонід Грач тоді було заявив, що таку робочу групу створено не буде, змінювати законодавство немає сенсу. І ось 6 червня Президія вирішує: «Дану ініціативу Президії Верховної Ради Автономної Республіки Крим запропонувати обговорити кримським регіональним відділенням партій і рухів…» Те, чому комуністичний кримський парламент наполегливо чинив опір декілька років, те, що декілька місяців з порога відміталося Леонідом Грачем, тепер прийняте під тиском обставин, оскільки пікетники в наметах дали ВР Криму лише 10 днів для прийняття ухвали, і це все сьогодні піднесене, як… власна ініціатива.

У цей день парламентська газета Криму «Крымские известия» вийшла з трьома портретами Леоніда Грача, що трапляється майже через номер. Сьогодні це — «Л.Грач і Хосе Марине Грау», «Л.Грач з групою іспанських бізнесменів», «Л.Грач на Дні міста Сімферополя». Кримчани не здивуються, якщо скоро статті в «Крымских известиях» починатимуться словами: «Під мудрим керівництвом Президії Верховної Ради автономії…» І далі за текстами двадцятирічної давнини. Однак багато хто в Криму справедливо стверджує, що такий рівень самореклами, яким сьогодні користується Леонід Грач, який у той же час через невміння ухвалити продумані, але власні рішення просто перехоплює на льоту ініціативу Президента країни, колишнім першим секретарям обкомів і не снився. Принаймні за три власних портрети в одному номері органу обкому можна було й догану отримати, а то і з роботи вилетіти. Партійне начальство в той час у таких випадках могло запідозрити особисту нескромність і, що набагато гірше, підрив авторитету вищестоящого начальства…

Микита КАСЬЯНЕНКО
Газета: 
Рубрика: