Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Духовні лідери країни — за примирення

25 липня, 2006 - 00:00

Учора представники Всеукраїнської ради церков України звернулися до громадян країни, до її політиків і державних діячів із закликом схаменутися, подумати про майбутнє країни, про те, що за всіх можливих обставин громадяни країни мають жити поруч, жити в мирі і злагоді. Особливо стурбовані духовні отці України у зв’язку з суспільною напруженістю, що виникла навколо мовної проблеми, яка з гуманітарної переросла в політичну, а також загрозою сепаратизму, яку роздмухують деякі політики, злочинно збуджуючи народ країни. Наші релігійні діячі різних конфесій були на висоті і в цей небезпечний для країни момент закликали всіх політиків, які брязкають зброєю, схаменутися, подумати про можливі наслідки, про людей, про країну, про свою відповідальність.

Лідери християнських, іудейських і мусульманських конфесій і релігій виступили із Зверненням до всіх українців на Півдні і Півночі, на Заході і Сході країни і в якому говориться: «Ми закликаємо дотримувати Конституції України і не перетворювати мовне питання на предмет громадянського протистояння, не сіяти навколо нього ворожнечу і ненависть, — треба пам’ятати про наслідки своїх необдуманих рішень і дій. Мова — це дар Бога людям, її призначення — об’єднувати, а не розділяти людей, допомагати взаєморозумінню, а не сіяти ворожнечу. Упевнені, що в нашій державі не повинне мати місце протиставлення однієї мови іншій. Адже в Конституції України не тільки закріплено державний статус української мови, але і позначено обов’язок держави сприяти розвитку і функціонуванню російської і інших мов.

Також відповідально і ще більш обережно необхідно ставитися до проблеми сепаратизму, який представляє загрозу незалежності і суверенності нашої держави. Україна пройшла болісний багатовіковий шлях до об’єднання своїх історичних земель в одну державу. Наш народ віддав мільйони життів за свою соборність, свободу і незалежність. Одним з його найбільших досягнень можна вважати вміння мирно вирішувати навіть найскладніші питання. Цю нашу загальну якість треба цінити як найдорожче надбання».

Духовні лідери країни зазначили: незважаючи на те, що послідовники різних релігій розмовляють різними мовами і по різному прославляють Бога іслужать Йому, між громадянами однієї країни не може бути переможців у тих або інших конфліктах — в такому разі переможеним є весь народ: «Ми закликаємо весь український народ до співпраці, єдності і консолідації, до побудови нашого загального дому без якого-небудь поділу за географічною ознакою», — говориться у Зверненні представників Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій.

Це Звернення, що репрезентує погляди не політиків, а мудрих релігійних діячів, які розуміють, що в сьогоднішньому протистоянні переможців не буде, планується вручити кожному депутату Верховної Ради.

Потрібно також наголосити, що Звернення схвалили і підписали майже всі члени Всеукраїнської ради церков: Патріарх Філарет (УПЦ КП), Митрополит Володимир (УПЦ МП), Архієпископ Любомир Гузар (УГКЦ), єпископ В’ячеслав Нестерук (Всеукраїнський Союз Об’єднань християн баптистів), єпископ Маркіян Трофім’як (Католицька церква України), Емірам Аблаєв (Духовне управління мусульман Криму), рабин Якоб Блах (Об’єднання іудейських релігійних організацій України), єпископ В’ячеслав Горбинчук (Українська лютеранська церква), єпископ Михайло Паночко (Церква християн віри євангельської) і інші достойники.

Напруження в країні продовжує наростати: складається враження, що все, те, що відбувається високо «вгорі», призводить тільки до подальших ускладнень і непорозумінь десь там внизу. Багато українських громадян, світських і духовних, незалежно від регіону, професії або політичних переваг, шукають сьогодні не тільки винних, але і шляхи виходу з кризи — думають над оптимальними рішеннями, порівнюють партії, оцінюють політиків. Щоб пересвідчитися в цьому, варто тільки прислухатися до розмов на вулиці, в транспорті, у парках, де красуються безглузді намети. (Один мудрець колись сказав: «В історії багато подій повторюються двічі: перший раз — як піднесена трагедія, а другий — як фарс»). Нинішня загальна політична активність свідчить багато про що, зокрема, про те, що досвід помаранчевої революції не пройшов для народу безрезультатно — сьогодні ним широко скористалися навіть його тогочасні супротивники. Тому прислухаємося до Звернення наших духовних поводирів і не падатимемо духом — все на краще в цьому найкращому з світів!

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: