Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Думки розділилися

Зарубіжні оцінки проведення другого туру кардинально протилежні
24 листопада, 2004 - 00:00

Вчора, коли верстався номер, стало відомо, що Президент України Леонід Кучма мав телефонну розмову з головою Ради Європи, прем’єром Нідерландів Яном Петером Балкененде, в ході якої було обговорено результати виборів. Під час розмови Леонід Кучма наголосив, що «виконавча влада в нашій державі ніяким чином не втручалася в хід передвиборного процесу і не може впливати на підрахунок голосів та визначення результатів виборів». «Ці питання належать виключно до компетенції ЦВК, склад якої було затверджено Верховною Радою України за підтримки у тому числі й опозиційних фракцій», — зазначив він. Кучма також відзначив, що «заяви, які лунають сьогодні з боку Європейського Союзу та окремих країн щодо другого туру президентських виборів ще до оприлюднення їх офіційних результатів, можуть призвести до загострення ситуації в Україні і спровокувати непередбачувані наслідки». Президент також висловився за проведення консультацій між учасниками виборчого процесу, наголосивши, що політичні питання не повинні вирішуватись на вулицях, повідомляє прес-служба голови держави. А напередодні голови місій іноземних спостерігачів висловили свої думки щодо виборів в Україні.

Думки міжнародних спостерігачів щодо другого туру виборів в Україні розділилися. Так само, як і після першого туру, представники організацій, які представляють СНД, а також повноважний представник президента Росії Борис Гризлов заявили про демократичність процесу та про те, що порушення, допущені під час голосування, не вплинули на результат виборів. Більшість західних візитерів відзначили значні порушення й кажуть про те, що вибори були далекими від міжнародних демократичних стандартів.

За версією керівника місії незалежних міжнародних спостерігачів Організації зі спостереження за проведенням виборів у країнах СНД (CIS-EMO) Олексія Кочеткова, вибори президента України відбулися, вони є легітимними й цілком відповідають нормам міжнародного права. У інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна він повідомив, що порушення, які були зафіксовані міжнародними спостерігачами, зокрема й місією CIS-EMO, не вплинули істотним чином на результати голосування в цілому. Водночас підсумки виборчої кампанії слід уважно проаналізувати та здійснити велику системну роботу щодо вдосконалення виборчої системи, включно із законодавством про вибори. На думку ж представника президента Росії Бориса Гризлова, «навіть усі разом зафіксовані порушення не можуть бути підставою для визнання виборів нелегітимними».

До речі, Віктора Януковича вже привітали з перемогою президенти Росії й Білорусі Путін і Лукашенко.

Він зазначив, що поки немає остаточного рішення Центрвиборчкому, нинішній Президент України Леонід Кучма має достатньо повноважень для забезпечення справедливості виборів. «Я вважаю, що Президент Кучма має можливість навіть зараз привести до результату, який був би чесним і відповідальним. Він поліпшить спадщину, яку залишає, швидкими й рішучими діями, які б дали максимум упевненості у світі й інституту президентства в Україні, і потенційному майбутньому, яке лежить перед цією країною», — заявив Р. Лугар.

Тим часом США погрожують санкціями, якщо твердження про фальсифікації на виборах не будуть терміново розглянуті й виправлені. При цьому зазначається, що така позиція є підтримкою не якогось кандидата, але демократичного процесу. Представник держдепартаменту США Адам Ерелі заявив, що Вашингтону доведеться переглянути відносини з Україною у разі, якщо вибори визнають несправедливими та сфальсифікованими. Схожу заяву зробив і британський спостерігач від Європарламенту Чарльз Теннок: «Ми з колегами складемо звіт, який рекомендуватиме Європарламенту певні форми того, що ми називаємо цільовими санкціями — за прикладом того, що ми маємо з Білоруссю». У обох випадках йдеться про заборони на поїздки й видачу віз.

Спеціальний координатор ОБСЄ Брюс Джордж заявив, що другий раунд виборів президента України не відповідав значній кількості зобов’язань ОБСЄ, стандартів Ради Європи та інших демократичних стандартів європейських виборів. Він наголосив, що з цією думкою цілком згодні спостерігачі Парламентської асамблеї Ради Європи та Європейського парламенту, а також Парламентської Асамблеї НАТО. За оцінкою спостерігачів, процес підрахунку бюлетенів був гіршим, ніж у першому турі 31 жовтня.

Взагалі не визнають легітимності українських виборів спостерігачі Національного демократичного інституту міжнародних відносин, які представляють країни Європи, Канаду та США. Про це заявив президент інституту Кеннет Уоллак. К. Уоллак закликав політичних лідерів до діалогу, щоб «подолати негативні наслідки такого проведення виборів». Серед можливих заходів для вирішення цієї проблеми він бачить часткове скасування офіційних результатів або проведення нових, легітимних виборів, а також негайний початок розгляду судами всіх скарг і повідомлень про порушення.

Європейський Союз також закликав Україну якнайшвидше оприлюднити реальні результати голосування на виборах президента. Про це йшлося під час учорашньої телефонної розмови голови Верховної Ради України Володимира Литвина та прем’єр-міністра Нідерландів Яна Петера Балкененде, чия країна головує в ЄС.

Схожу думку мають і уряди Німеччини й Польщі, які учора оприлюднили свою офіційну позицію. Вони впевнені в необхідності перегляду спільно з ОБСЄ як процесу проведення виборів, так і процесу підрахунку голосів. Водночас німецька сторона закликала і владу, і опозицію до незастосування сили в політичному протистоянні.

Водночас американський сенатор, представник президента США на другому турі виборів в Україні Річард Лугар назвав порушення на виборах президента України «значними». «Зараз стало очевидним, що агресивний і потужний план фальсифікації та зловживань у день голосування був задіяний або під керівництвом, або у співпраці з владою», — наголосив Р. Лугар.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: 
Рубрика: