Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дві людини на місце

Путівок від держави вистачить лише половині українських дітей
9 лютого, 2005 - 00:00

Учора в Верховній Раді темою дня став майбутній літній відпочинок дітей. Предмет особливої розмови — розвиток Міжнародного дитячого центру «Артек». І хоч за вікнами зараз лютує лютий, успішність оздоровчої кампанії для дітлахів закладається вже сьогодні. Гроші в державному бюджеті передбачені — 171,1 млн. гривень, що на 24 мільйони більше, ніж було виділено минулого року. Хто, як і де буде на них відпочивати? Головних розпорядників коштів на «відпочинкові» цілі кілька. Зокрема, Міністерство освіти уповноважене розпорядитися 10,5 мільйонами гривень, Міністерство у справах сім’ї, дітей та молоді — 20-ма мільйонами гривень, Міністерство агрополітики — 5 мільйонами гривень, Міністерство надзвичайних ситуацій — 105,5 мільйонами гривень. Державному управлінню справами Президента України для придбання путівок до «Артеку» виділяється 26,9 мільйона гривень. Фонд держстрахування з тимчасової непрацездатності на оздоровлення дітей направляє 11 мільйонів гривень. За оперативною інформацією з регіонів, в обласних та місцевих бюджетах уже передбачено 140 млн. гривень і планується залучити позабюджетні кошти на суму 280 млн. гривень. Бюджетні програми націлені на максимальну спрямованість коштів на купівлю путівок до місцевих стаціонарних оздоровчих установ. Тендерні процедури з закупівлі дитячих путівок за кошти держбюджету вже мають бути початі в лютому, а з кишень місцевих бюджетів — у березні.

Організованими формами оздоровлення заплановано охопити нинішнього літа 3 мільйони дітлахів. Якщо врахувати, що дітей шкільного віку в Україні нараховується близько шести мільйонів, половина з них залишиться за межами такого оздоровлення. Правом скористатися відпочинком за державний кошт насамперед зможуть діти-сироти (98% із них), потім — 40% дітей-інвалідів, 30% — постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, 60% із малозабезпечених та багатодітних сiмей і 90% тих, чиї батьки загинули, виконуючи службові обов’язки, а також 90% дітей загиблих шахтарів. Для талановитих і обдарованих — спеціальні зміни будуть підготовлені кожною областю.

Загалом в Україні нараховується понад тисячу стаціонарних дитячих оздоровчих установ. Майже кожна друга з них — державної або комунальної форми власності, решта — у власності трудових колективів (517), приватних осіб (27) і навіть інших держав (15). Із 114 нефункціонуючих таборів відпочинку 26 минулого року відновили свою роботу, а в поточному задумано поновити ще 13.

Як правило, в березні вже розпочинається ремонт оздоровчих закладів — і на такі роботи цього року з місцевих бюджетів спрямовано три з половиною мільйони гривень. Якщо враховувати санітарно-епідемічні норми, то цих грошей вистачить лише на легкий косметичний ремонт приміщень.

Скільки ж коштує день відпочинку в дитячому таборі? У звичайному дитячому таборі перебування на добу обходиться у 32 гривні. В «Артеку» — 120 гривень. Генеральний директор Міжнародного дитячого центру «Артек» Віктор Цоклан пояснює таку істотну різницю у вартості тим, що в його відомстві до комплексу послуг входить вартість екскурсій, надання дітям форми, 5-разове харчування, охорона та морські прогулянки.

Хто фінансує «Артек»? З 2003 року там розпочали комплексну реконструкцію. Кошторис на будівельно-монтажні роботи лише першої черги становить 188,8 мільйонів гривень, за власні кошти та кредитні ресурси комерційних банків — 47 мільйонів гривень. З державного бюджету України у 2004 році на реконструкцію «Артека» виділено 26 мільйонів грн. при потребі у 140 мільйонів. Поточного року на цю мету передбачено 30 мільйонів гривень.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: