Україна за сім-десять років може збільшити власний видобуток вуглеводнів до рівня, який дозволить відмовитися від їх імпорту, вважає голова Державної служби геології і надр (Держгеонадра) Едуард Ставицький, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«Сьогодні на балансі у Держфонді корисних копалин стоїть приблизно 1,1 трлн кубометрів газу і близько 130-150 млн тонн нафти з газовим конденсатом. Через сім-десять років Україна зможе повністю забезпечити себе газом і нафтою, виключивши закупівлю імпортних енергоресурсів. Основний потенціал для збільшення видобутку закладено в акваторії Чорного й Азовського морів. Умовно 2/3 приросту запасів закладено саме на шельфі — приблизно від 2 до 10 трлн кубометрів.
Сьогодні триває серйозна робота з вивчення потенціалу великих площ із родовищами газу з нетрадиційних джерел у Донецько-Дніпровському басейні і Придніпровській западині. Потенціал збільшення доволі серйозний. Але до цього питання треба підійти обережно: щоб за 100 років не вибрати запаси, залишивши нашим нащадкам «порожню землю».
Серйозність перспектив видобутку газу з нетрадиційних джерел підтверджує інтерес таких найбільших світових компаній, як Shell, яка вже підготувала проекти робіт, окупності й видобутку щодо Юзівської газової площі і готова у найближчі три роки вкласти в освоєння кілька мільярдів доларів. Уже за десять років вони, згідно з песимістичним сценарієм, планують там добувати близько 8-10 млрд кубометрів газу на рік.
У Західній Україні інвестори, зокрема Chevron, виявляють цікавість до Олеської площі (розташована на території Львівської, Івано-Франківської і Тернопільської областей — І.Ф.). Це об’єкт площею близько 7 тис. кв. км. На жаль, виставляння цього об’єкта на конкурс з УРП з незрозумілих причин загальмовано місцевими облрадами. Відомство добиватиметься, щоб питання подібного характеру у сфері надрокористування приймалися безпосередньо на вищому держрівні: Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів».