Післязавтра відбудеться чергова, третя ротація Спеціального миротворчого підрозділу поліції ООН у Косово, сформованого зі співробітників МВС України. А днями 112 кінологів, членів групи швидкого реагування і майбутніх спостерігачів поліції ООН, які чекають відправки до Гнилян (українські поліцейські несуть службу в американському секторі відповідальності на сході Косово), здавали останній «екзамен» перед журналістами. Після успішної демонстрації навичок рукопашного бою, перевірки автотранспорту і демонстрації охорони VIP-персон начальник управління освіти департаменту роботи з персоналом МВС Ігор Кириченко проінформував журналістів про те, що всі співробітники спецпідрозділів пройшли необхідну підготовку і повністю готові до виконання завдань на території Косово. Він також запевнив журналістів, що, крім «силових» навичок, всі співробітники пройшли спеціальну психологічну підготовку, вивчили етнічні й культурні особливості країни, а також нормативно-правову базу. За його словами, такі суворі вимоги до учасників місії були пов’язані з тим, що необхідно поєднати вимоги ООН і практику української міліції — зокрема, не порушувати права людини. Тепер, говорить І. Кириченко, всі співробітники готові до виконання завдань, до яких входить цілодобове патрулювання зони відповідальності, охорона і захист членів міжнародних місій на території Косово, припинення масових заворушень. Більшість міліціонерів, яких готують до відправки, до того ж добре володіють англійською мовою. Адже, як відзначив І. Кириченко, їм постійно доведеться мати контакт з місцевим населенням і колегами з інших підрозділів та представниками місії ООН. Останні, до речі, за словами І. Кириченка, позитивно відгукуються про українських миротворців, заявляючи, що це найбільш підготований і дисциплінований підрозділ. Підтверджуються ці оцінки і тим, що українському підрозділу постійно продовжують мандат на перебування у Косово.
За словами начальника миротворчого відділу департаменту Дмитра Ощепкова, всі співробітники пройшли серйозну психологічну підготовку і тестування. Пов’язано це з тим, що під час виконання місії може трапитися що завгодно, а першим документом, який доведеться оформити всім миротворцям після прибуття до місця дислокації, буде заповіт, сказав він. Утім, такі складності не лякають українських міліціонерів — конкурс до миротворчих підрозділів МВС становить чотири особи на місце. Крім того, як сказав кореспонденту «Дня» заступник начальника другого взводу старший лейтенант Олександр Новицький, усі миротворці — фахівці і професіонали, 80% тут співробітники спецпідрозділів «Титан», «Сокіл». Тому всі готові до виконання місії. Крім того, не треба скидати з рахунку матеріальний чинник — зарплати в місії становлять 950—1000 доларів.
Єдине, що можна побажати українським міліціонерам після демонстрації навичок — застосувати набуті знання і досвід у своїй подальшій роботі всередині країни. Щоб подібні підрозділи не були виключно «експортним» варіантом для створення позитивного іміджу України за кордоном.
ДОВІДКА «Дня»
Перший спеціальний миротворчий підрозділ МВС України входить до складу спеціальної місії ООН у Косово, яка разом iз компонентом цивільної поліції ООН становить міжнародну поліцію ООН у Косово. Підрозділ було направлено до Косово 20 вересня 2000 року. До складу спецпідрозділу входять три взводи по 32 особи.