Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Екзит-поли реабілітовано. Посмертно?

1 квітня, 2006 - 00:00

Учора соціологи двох організацій, які проводили опитування громадської думки на виході з виборчих дільниць 26 березня (екзит-поли), підвели підсумки своїх досліджень. Власне, підсумок один і вельми приємний: вони не помилилися. I як наслідок: ніхто, за невеликими винятком типу заяв лідера «Народної опозиції» Наталії Вітренко, не звинувачував експертів на цей раз у махінаціях з результатами своїх опитувань.

Максимальне відхилення остаточних результатів Національного екзит-полу від даних Центральної виборчої комісії становить 1,3% для Блоку Юлії Тимошенко і не більше аніж 0,5% для інших партій і блоків, що свідчить про те, що значних фальсифікацій під час парламентських виборів в Україні не було, заявила виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Наталя Харченко учора на прес-конференції в Києві. Було представлено остаточні результати Національного екзит полу 2006, який провелиФонд «Демократичні ініціативи», Київський міжнародний інститут соціології та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова. За цими даними, Партія регіонів отримала 32,6% голосів (за даними ЦВК — 32,12%), БЮТ — 23,6% (22,27%), «Наша Україна» — 14,1% (13,94%), Соцпартія — 5,7% (5,67%), Компартія — 3,6% (3,66%). За даними Національного екзит-полу, блок Наталі Вітренко «Народна опозиція» повинен був набрати 3,3% (за даними ЦВК — 2,93%), Народний блок Литвина — 2,8% (2,43%).

Iнша дослідницька організація ТОВ «ФОМ-Україна» також представила підсумкові варіанти свого опитування. За їхнiми даними, Партія регіонів набрала 31,75%, БЮТ — 22,94%, «Наша Україна» — 16,56%, Соцпартія — 6,62%, Компартія — 3,77%, блок Наталії Вітренко — 3,03%.

Як бачимо, у «ФОМу» дані щодо «Нашої України» істотнiше відрізняються від офіційних результатів виборів. Соціологи «списують» це на те, що «Наша Україна» недобрала близько 17% голосів у західних областях країни. Як заявив на прес-конференції в агенції Iнтерфакс-Україна генеральний директор компанії Олександр Бухалов, порівнявши результати, обнародувані ЦВК, з результатами свого екзит-полу, експерти «ФОМу» виявили, що різниця помітна лише за даними із західного регіону. «Все це було зроблено на питомій території «Нашої України». Ось у чому інтерес і пікантність ситуації. «Наша Україна» зараз шукає недобір голосів на сході. Ми подивилися — там усе ідеально. А 660 тис. виборців недорахувалися у «себе вдома», — сказав О. Бухалов. Він припустив, що такі розходження пояснюються кількістю забракованих бюлетенів. При цьому соціолог підкреслив, що дані екзит-полу і дані ЦВК в інших регіонах не мають істотних розходжень. Міжнародна дослідницька організація «ФОМ-Україна» об’єднує методичні і мережеві ресурси двох опитувальних структур: Фонду «Общественное мнение» (ФОМ, Москва) і «Української маркетингової групи» (UMG, Київ).

Проте потрібно відзначити, що удар, який було завдано по репутації вітчизняної соціології й, насамперед, по найбільш авторитетних її представниках, був настільки сильним, що однієї вірно вирішеної задачки, мабуть, буде замало для повної реабілітації доброго імені соціологів.

Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: