Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Етап другий

27 вересня, 2003 - 00:00

Президент України Леонід Кучма закликає готуватися до другого етапу політичної реформи — комплексної реформи територіальної організації влади. Про це він заявив, виступаючи учора в Києві на дев’ятих всеукраїнських муніципальних слуханнях «Житлово-комунальна реформа — першочергове завдання місцевого та регіонального розвитку». Зі слів Л. Кучми, проблема у тому, що становлення правових принципів місцевого самоврядування відбувалося хаотично. Він відзначив протиріччя, які містяться у Конституції, у чинному законодавстві в сфері місцевого самоврядування. «Наслідком цього стало створення внутрішньої суперечливої і невідповідної сучасним європейським стандартам системи територіальної організації влади», — сказав він. Л. Кучма зазначив, що це гальмує інтеграцію України у європейські структури.

У зв’язку з цим Президент заявив про необхідність радикально змінити чинну модель територіальної організації влади — зокрема розмежувати функції виконавчої влади і місцевого самоврядування. Зі слів Л. Кучми, чинну модель територіальної організації влади необхідно привести у відповідність із європейськими принципами й стандартами шляхом перерозподілу владних повноважень на користь місцевого самоврядування. Він наголосив, що цю ідею можна реалізувати тільки за умови узгодженого просування на трьох рівнях: стратегічному — конституційному, тактичному — законодавчому, оперативному — на рівні підзаконних актів. Л. Кучма зазначив, що необхідно перетворити місцеві держадміністрації на органи, які матимуть функції виконавчої влади, що не можуть бути передані у систему місцевого самоврядування. Серед цих функцій він назвав суспільну безпеку, ліквідацію наслідків стихійних лих, боротьбу зі злочинністю, управління державною власністю на місцях. Президент відзначив доцільність наділення цих органів контрольно-наглядовими функціями. Крім того, він назвав наступним стратегічним завданням затвердження територіальної громади як нижчої ланки адміністративно-територіального устрою — «територіальної основи місцевого самоврядування». «Усі ці зміни з погляду політичної доцільності варто починати після проведення чергових місцевих і парламентських виборів на другому етапі політичної реформи, та закласти їхнiй фундамент ми повинні вже сьогодні», — наголосив Л. Кучма.

Президент також вніс на розгляд учасників дев’ятих всеукраїнських муніципальних слухань законодавчі ініціативи, спрямовані на реформування територіально-адміністративного устрою країни.

Наталiя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: