Тепер, коли стрімко поширюються венеричні захворювання, туберкульоз, СНІД, донорська кров стає дедалі небезпечніша.
Щоб запобігти поширенню інфекцій через препарати крові, у Вінниці створили базу даних хворих. Завідувач відділу комплектації донорських кадрів Вінницької обласної станції переливання крові Сергій Придатченко каже, що такої бази, мабуть, немає в жодній області України. До неї, за даними міських та районних лікарень Вінниччини, потрапляють прізвища всіх, у кого виявили збудників гепатитів, туберкульозу, венеричних хвороб, малярії та СНІДу. Зараз у цьому списку 65 тисяч вінниччан. Минулого року завдяки базі даних виявили 13 осіб, які хворіли на сифіліс, але, незважаючи на попередження, прийшли здавати кров. Тоді по цьому факту навіть відкрили кримінальні справи.
Ще одним «фільтром» для донорської крові у Вінниці служать консультації майбутнього донора з лікарем станції. Торік після такої розмови кров передумали здавати 13 чоловік, які не були впевнені, що у них немає збудників туберкульозу. Ще 30 — злякались аналізу на СНІД.
Зрештою тестовану кров зберігають шiсть місяців. Після чого донор повторно здає кров на аналіз. Якщо за півроку у нього не розвинулась якась із згаданих інфекцій, то лише тоді видають препарати з його раніше відібраної крові.
Втім, через бідне фінансування, перевірку часом проходить лише 30 % крові. Для довготривалого зберігання решти не вистачає обладнання. Зараз воно й так працює з подвійним, а то й потрійним навантаженням. Тому «відстояну» кров та її препарати, як найбільш безпечні видають породіллям та немовлятам.