Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фінансове коло

Щоб отримати гроші МВФ, треба скоротити дефіцит бюджету
17 грудня, 2009 - 00:00

Пішли в минуле часи, коли країна — від Президента до останнього депутата від опозиції — сприймала на віру твердження про те, що краще вже поганий бюджет, ніж не мати жодного. Нинішній рік показав, що незбалансований, отже, нереальний, бюджет теж нікуди не годиться. Звідси велика ймовірність того, що держбюджет-2010, всупереч Конституції, буде ухвалено з великою затримкою й уже точно не 2009 року, як належить згідно із законом. У будь-якому разі, саме в цьому напрямку працює уряд, і, схоже, нічого проти не має й опозиція, оскільки розраховує прийти до влади й провести через парламент уже не чужий, а власний бюджет.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин прогнозує, що держбюджет на 2010 рік буде ухвалено в найкращому разі в березні. Але залишається вірним старій «пробюджетній» приказці і вважає, що навіть за відсутності жодного бюджету «економіка управлятиметься в ручному режимі». Зазначивши, що парламент досі не отримав доопрацьованого проекту держбюджету-2010, спікер називає «лицемірною» позицію уряду, яка, за його словами, полягає в тому, що парламент «має доопрацювати бюджет, підготовлений Кабінетом Міністрів на неіснуючій правовій базі». (Новий варіант Бюджетного кодексу був відхилений Президентом, а Рада не змогла подолати його вето). «Якби бюджет був ухвалений до виборів, це стало б позитивом для країни, тому що після завершення виборчої кампанії буде спроба нав’язати країні урізаний бюджет, пояснюючи це складною економічною ситуацією», — передбачає Литвин. Але тоді, на його думку, «треба буде дати відповідь на питання, яким чином у нього вмонтувати всі передвиборні обіцянки й урядові рішення щодо підвищення різних виплат».

Аналогічну думку висловлює ще один член «антиурядової» кандидатської більшості Арсеній Яценюк. «Як можна планувати бюджет 2010 року, не знаючи, що було в бюджеті 2009 року», — говорить він і підкреслює, що розкривати всі цифри бюджету-2009 уряду не вигідно, бо «зараз, перед виборами, це означає оголити повністю всі проблеми». «Тут є глобальна відповідь. Бюджет — це документ, що ділить наявні кошти. А якщо грошей немає, то це (новий держбюджет. — Авт.) ніяк не впливає на їхню появу. Бюджет не генерує грошей, там немає маленького друкарського верстата. Бюджет — це шлях розподілу ресурсу, а не шлях заробляння ресурсу. А розподіляти вже нічого», — доходить висновку Яценюк.

Іншого кандидата й чинного Президента — Віктора Ющенка, теж непокоїть доля виборів, до яких уже залишився рівно місяць: «Учора прем’єр-міністр заявила, що до Верховної Ради не подаватиме бюджет 2010 року, а як же вибори? Хто їх фінансуватиме, з яких джерел?» Ці побоювання розвиває й поглиблює перший заступник голови Секретаріату Президента — його представник у Кабміні Олександр Шлапак: «Якщо уряд і надалі не подаватиме бюджет до парламенту, то з 1 січня 2010 року він не матиме жодних законодавчих підстав виплатити хоча б гривню комусь і за будь-якими статтями витрат».

Заразом Шлапак пройшовся й по чинному бюджету, назвавши його «найгіршим бюджетом другого тисячоліття», бюджетом «постійних обманів». Прибуткова частина загального фонду бюджету, згідно з прогнозом Секретаріату Президента, не буде виконана на суму близько 36 мільярдів гривень. «Це цифра просто неймовірна», — вважає Шлапак. «Як риба гниє з голови, так і подібна організація державних фінансів руйнує економіку країни», — резюмує Шлапак і зазначає, що всі негативні тенденції бюджет-2009 «перетягує в 2010 рік».

Тим часом, як виглядає, бюджетний саботаж аж ніяк не на руку уряду. Він і радий був би подати до парламенту новий варіант бюджету, але поки просто не знає, чим його наповнити. Деякі надії залишаються на черговий транш кредиту МВФ, який поки не надали у зв’язку з нестабільною політичною ситуацією. Крім того, як заявив заступник міністра фінансів Олександр Савченко, «головна умова — зробити бюджет реальнішим, а отже, жорсткішим». Коло замкнулося. «Треба скорочувати бюджетний дефіцит. Треба подивитися на прогноз ВВП, який буде наступного року меншим, ніж очікують депутати, й коригувати наші витрати», — заявив заступник міністра.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: