Схоже, із мегаблоком усіх демократичних сил знову не склалося. Судячи з усього, «помаранчеві» підуть на вибори трьома окремими колонами. Це в кращому випадку, тому що колон може бути й більше.
«Залізна підкова, гаряче серце й стиснутий кулак повинні йти на вибори однією колоною». Цей заклик «Нашої України» прозвучав зовсім нещодавно, у понеділок. У той же день лідер УНП Юрій Костенко також звернувся до Президента, щоби він посприяв у створенні єдиного списку. Але всі ці потуги виявилися безрезультатними.
Перший цвях у кришку мегаблоку забила Юлія Тимошенко. У середу, в готельному комплексі «Київська Русь» вона в закритому режимі провела з’їзд, на якому створила свій передвиборний блок. У БЮТ, крім «Батьківщини», увійшли партія «Реформи й порядок», Українська соціал-демократична партія та «Європейський вибір» Катеринчука. Зараз у новому БЮТі ділять місця в списку й складають графік виборчої кампанії. Через закриті двері з’їзду «Батьківщини» просочилася інформація і про першу п’ятірку нового блоку — Тимошенко, Турчинов, Томенко, Пинзеник, Вінський.
Проте ще залишається велика ймовірність, що «Наша Україна» об’єднається з «Народною самообороною». Але на цей момент Юрій Віталійович створює свій блок, в який увійдуть партія «Вперед, Україно!», Християнсько-демократична партія і, звичайно ж, «Народна самооборона». Очікується, що виборчий блок отримає назву «Народна самооборона Юрія Луценка».
Не забуваймо, що є ще «Українська правиця» Тарасюка і Костенка. І це вже чотири колони. Не забагато буде?
Політолог Вадим Карасьов вважає, що в такій політичній різноманітності немає нічого страшного. «Українська народна партія, «Наша Україна», БЮТ — партії однієї політичної ідеології, але різних політичних акцентів, різних сегментів електорату, — вважає політолог. — А плюсування цих акцентів і сегментів не завжди дає сумарний плюсовий ефект. Політика — це не арифметика, це складніші кількісні параметри й обчислення, тому з точки зору майбутніх розкладів у парламенті іноді краще піти кількома колонами. Потім зустрітися цими колонами в парламенті і вже там формувати коаліційну більшість, притягаючи по дорозі в парламент суміжні електорати, які можна мобілізувати і перетягнути в конкурентів з політики».
Проте головною проблемою нині в Україні є не списки, а, швидше, неготовність усіх і вся до перевиборів. В Україні ще ніколи не було дострокових виборів. І, ймовірно, депутати вважали, що ця чаша їх мине, тому особливо не турбувалися з приводу виборчого законодавства. У результаті, за нинішнім законодавством провести дострокові вибори практично неможливо.
До того ж з’явилися великі проблеми з ЦВК. Вісім з тринадцяти членів Центральної виборчої комісії фактично відмовилися проводити підготовку до дострокових виборів. Нейтралітет зберігають поки двоє членів ЦВК: Валерій Шелудько і Жанна Усенко-Чорна. Прихильниками проведення дострокових виборів і необхідності швидко організувати роботу є лише три особи: голова ЦВК Ярослав Давидович і члени Центвиборчкому Андрій Магера та Анатолій Писаренко.
Зрозуміло, що в таких умовах проводити вибори — собі шкодити. Розумний вихід учора запропонував лідер партії «Вперед, Україно!» Віктор Мусіяка: політики повинні домовитися про перевибори, після чого внести зміни у виборче законодавство, і тільки після цього починати виборчий процес. Найскладніший в цьому перший пункт — «політики повинні домовиться». Поки що опоненти один одного не чують.