Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Форум видавців замислиться, чи потрібна Європі свобода?

Близько 200 письменників, понад 250 літературних, мистецьких акцій та дискусій — у Львові з 10 по 13 вересня
5 вересня, 2009 - 00:00

Із 10 по 13 вересня 2009 року у Львові відбуватиметься 16-й Міжнародний книжковий ярмарок «Форум видавців у Львові». У його рамках пройде понад 250 заходів, найважливішими з яких організатори вважають Всеукраїнський конкурс «Книга Форуму видавців-2009», бізнес-форум «Українське книговидання в умовах кризи: час змін», Міжнародний літературний фестиваль, благодійна акція «Подаруй дитині книжку». Про це на прес-конференції в Києві повідомили президент «Форуму видавців» Олександра Коваль, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін та Анатолій Мураховський, т.в.о. голови Держкомтелерадіо — відомства, яке до організації Форуму цього року долучається вперше. Нагадаємо, що 2007 року Указом Президента України «Форуму видавців у Львові» було надано статусу загальнонаціонального заходу, а згідно з розпорядженням Кабміну від 1 липня 2009 року Міжнародний форум видавців частково фінансується з державного бюджету.

Цього року свою продукцію на найбільшому у світі ярмарку української книги представлять близько 600 українських та іноземних видавництв. Під час прес-конференції Олександра Коваль зазначила, що наразі для висвітлення Форуму акредитовано вже близько 180 поважних центральних та регіональних ЗМІ. За словами президента Міжнародної книжкової ярмарки, криза не вплинула на масштаби заходу. «Якби ми не були обмежені простором Палацу мистецтв, книжкова ярмарка розрослася б на 50 — 60 відсотків», — стверджує Олександра Коваль. За її словами, окрім українських видавництв, у Форумі російський книжковий ринок досить широко представить «Федеральное агентство по печати». А європейська книга з’явиться у Львові завдяки делегаціям із Варшавського, Вроцлавського, Віденського книжкових ярмарків.

Окремо слід сказати про Міжнародний літературний фестиваль, який у рамках Форуму відбуватиметься вже вчетверте. Цього року до Львова завітає близько 200 письмнників із 21 країни світу: України, Австрії, Білорусі, Великої Британії, Каталонії, Ізраїлю, Латвії, Литви, Німеччини, Норвегії, Польщі, Росії, Сербії, Словаччини, США, Угорщини, Франції, Хорватії, Чехії, Швейцаріїї та Шотландії. А це — близько 30 акцій щодня: дискусії, читання-тандеми українських та закордонних письменників, авторські вечори, відеопоезія, чати з письменниками, яскраві перфоменси.

Традиційно у Форумі братиме участь «День». Зокрема, в п’ятницю, 11 вересня, о 15.30 у Театрі «Воскресіння» буде представлено нову книгу видавничого проекту «Дня» «Україна Inkognita» — «Extrakt 150» — добірку найкращих публікацій, що виходили в газеті протягом років її існування.

Почесним гостем Форуму стане Юстейн Гордер, відомий норвезький письменник, лауреат багатьох міжнародних літературних премій, кавалер Норвезького королівського ордена Св. Оласа. Запрошені письменники візьмуть участь у низці дискусій. Найголовнішими з них стануть дві: «Сучасна література: національне versus глобальне» і «Чи потрібна європейцям свобода?». Своє бачення щодо свободи в сучасному європейському вимірі висловлять Егідійус Алєксандравічус (Литва), Адам Міхнік (Польща), Алєксєй Цвєтков (Росія/США), Оксана Пахльовська (Україна — Італія). На думку Олександри Коваль, саме ця дискусія особливо важлива для українського суспільства сьогодні.

Окрім численних літературних акцій, гості Форуму зможуть побачити також ряд виставок. Зокрема, проект відомого українського художника-графіка Сергія Якутовича «Гоголь народився». Детальніше про події Форуму, а також репортажі зі львівського книжкового «марафону» читайте в наступних номерах «Дня».

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: