Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Французька весна

24 березня, 2004 - 00:00

Саме таку — істинно «французьку» — назву має багатожанровий, багатоскладний фестиваль, який триватиме впродовж усього квітня в Києві, Харкові, Львові, Одесі, Донецьку, Дніпропетровську.

Фестиваль, поза сумнівом, унікальний — як за розмахом, так і за презентативністю. Батьківщина Дідро і Мольєра покаже себе у кращих своїх культурних проявах, дійсно якісних і яскравих.

Почнеться прем’єрою — або, якщо бути точним, прем’єрою- поверненням. 1 квітня в Національній опері відбудеться вечір пам’яті до сторіччя від дня народження великого хореографа ХХ століття, уродженця Києва, Сержа Лифаря. На вечорі представлять уривки з архівних кінострічок про майстра, а, головне, відбудеться перший показ однієї з класичних його робіт на музику Едуарда Лало — балету «Сюїта в білому». Легендарну виставу, побудовану на винайденій Лифарем техніці неокласичного танцю, відродили хореографи з Франції — прима-балерина Паризької опери Крістіан Влассі та провідний танцівник того ж театру Жильбер Маєр.

Одночасно вкрай незвичайного вигляду набуде Національна музична академія на майдані Незалежності. Її поверхню три вечори поспіль, з 1 по 3 квітня, використають як колосальний екран для шоу лазерних проекцій та гри світла. Шоу проведе група «Скерцо» — справжні митці оптичного мистецтва, в чиєму послужному списку, наприклад — підсвічування Ейфелевої вежі на честь її сторіччя, ілюмінація Ам’єнського собору, робота зі знаменитостями на кшталт театрального режисера Філіпа Жанті та модельєра Пако Рабана.

Утім, знайдеться місце і для традиційніших художніх форм. У Київському центрі сучасного мистецтва 5 квітня відкриється виставка «Де жінки?» — з творів 10 сучасних французьких художниць, а в Національному художньому музеї 2—23 квітня експонуватимуть роботи лідерів нарративного фігуративу (дуже своєрідний галльський варіант поп-арту) під назвою «Булгаков, або дух свободи». А персональна виставка головної фігури цієї течії — Ле Буша — відкриється 3 квітня у Французькому культурному центрі.

Справжніми іменинниками почуватимуться шанувальники кіно. Найприємніший сюрприз — ретроспектива фільмів з участю чудової актриси і просто чарівної жінки — Фанні Ардан. Причому сама примадонна особисто відкриє покази (2 квітня) і навіть, можливо, поспілкується з пресою. До самої ж програми увійшов найдобірніший матеріал — «Каллас назавжди» (режисер — Франко Дзеффіреллі), «8 жінок» (Франсуа Озон), «Веселенька неділя» і «Сусідка» (Франсуа Трюффо), «Трохи «голубий» (Габріель Агіон) і «Наталі...» (Анн Фонтен). 17 квітня на синефілів у кінотеатрі «Україна» обрушиться «Довга ніч короткого метражу» — 6 (!) годин французьких короткометражок, а 23— 28 квітня у тій самій «Україні» матиме місце ще й фестиваль допрем’єрних показів. Серед усього іншого там — володар останнього «Оскара» за кращий іноземний фільм «Нашестя варварів» Дені Аркана, драма Патріса Шеро «Його брат», «Маленька Лілі» Клода Міллера.

Театрали також не нудьгуватимуть — київський експериментатор Дмитро Богомазов 28 квітня покаже першу українську постановку п’єси Бернара-Марі Кольтеса «Роберто Зукко». Головний же подарунок — французький театр «Єдиноріг», який відтворює у своїх виставах (27 квітня, Театр імені Франка) естетику європейського середньовічного ярмаркового цирку.

Усе буде гаразд і з музикою — джаз-ансамбль «Октовойс», спільний концерт наших «ВВ» і французької поп-групи «Бікіні», два вечори в Національній філармонії (Симфонічний оркестр із «французькою» програмою). А ще — зустріч із письменником-мандрівником Жілем Лапужем, вручення різноманітних премій, лекції з економіки мистецтва...

Крім того, більша частина цієї розкоші перепаде і провінціям, а дещо покажуть там ексклюзивно, залишивши осторонь столицю: наприклад, Харковом, Львовом, Дніпропетровськом проїде з гастролями вкрай, судячи з усього, цікавий танцювальний колектив «Кубілай хан інвестігейшенз»; столичним кіноманам залишиться тільки зітхати від заздрощів, оскільки пересувний фестиваль «Нові імена в кінематографі» дістанеться Харкову, Дніпропетровську, Донецьку та Львову; найцікавішими виставками «Мистецтво цифрового відео» і «Плакати, які потрібно прочитати», порадують виключно одеситів, а кілька чудових виставок французької сучасної фотографії порадують львів’ян, донеччан і харків’ян.

Таким чином, Франція вперше за весь час міждержавних відносин буде представлена в нашій країні настільки масштабно та розмаїто. І вже зараз це можна назвати справжнім проривом, чіткою ознакою того, що Україна справді наближається до Європи, стає її повноправною частиною.

Зі свого боку, «День» регулярно і, наскільки це можливо, детально інформуватиме своїх читачів про хід «Французької весни». Залишилося лише дочекатися квітня...

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: