«Я не олігарх. Я людина, яка взяла на себе відповідальність. Відповідальність перед суспільством, відповідальність перед 160-тисячним колективом, відповідальність перед уболівальниками за створення команди європейського рівня», — так охарактеризував специфіку своєї нинішньої та майбутньої діяльності «молодий і перспективний політик», президент ФК «Шахтар» і компанії SCM Ринат Ахметов у ході своєї першої зустрічі з виборцями, що відбулася минулої неділі в Донецькому академічному музично-драматичному театрі ім. Артема.
Годинна розмова одного з найбільш, напевно, популярних у Донбасі бізнесменів, який до того ж ніколи не відрізнявся особливою публічністю i прагненням до спілкування на які-небудь теми, крім футболу, спричинила в Донецькій області великий резонанс. По суті, це був перший публічний виступ Ахметова, присвячений виключно майбутнім парламентським виборам. З огляду на це, а також на те, що практично жодному журналісту досі не вдавалося детально поговорити з Р. Ахметовим на політичні теми, на цю зустріч із виборцями зібралася небувала кількість представників засобів масової інформації з різних регіонів України.
Утім, і цього разу поставити запитання Р.Ахметову журналістам не вдалося. Ще до початку зустрічі новий прес-секретар президента «Шахтаря» Олена Довженко кілька разів настирливо попередила всіх журналістів, що привілей ставити запитання належить виключно виборцям, а для прес-конференції виберуть інший день. Представників ЗМI оточили ще цілою низкою заборон і обмежень. Так, замало того, що журналістам перепали лише незручні місця в амфітеатрі, звідки Ахметова на сцені було видно не дуже добре, то їм ще й заборонили при фотозйомці користуватися спалахом (нібито щоб не заважати телевізійній зйомці), а також не вітали ходіння телеоператорів по залi під час зустрічі. Неординарність заходу підкреслювала й наявність у залі величезної кількості сек’юриті, переговори яких часом навіть заглушали виступ самого Ахметова. Вочевидь, саме тому в залі відчувалося певне напруження: нервували не тільки ті нечисленні щасливчики, яким вдалося поставити запитання, а й сам Ахметов, який спершу тримався досить скуто.
Однак загалом увесь захід минув досить гладко, через що часом виникала підозра, що все це було заздалегідь відрепетирувано та відпрацьовано. Надто швидко й організовано зміняли одне одного виборці з запитаннями, дуже вчасно скінчилася черга з охочих поспілкуватися з кандидатом у депутати, украй переляканою та мовчазною була групка ветеранів в орденах, яких чомусь посадили в найдальший ряд амфітеатру... Утім, навіть попри всі ці обставини, навряд чи хтось із присутніх мав привід нарікати на те, що час на цій зустрічі був витрачений даремно.
Сам захід був вибудуваний як яскраве й водночас ненав’язливе театральне дійство. Спершу притихлим глядачам показали 10-хвилинний фільм із претензійною назвою «Дорогу здолає той, хто йде» про роботу деяких підприємств Рината Ахметова, потім на сцену вийшла Раїса Богатирьова, яка представила «молодого політика» глядачам, розповівши його біографію, а потім з’явився вже й сам Ахметов. Було помітно, що президент SCM тримався досить скуто i дуже хвилювався, що, втім, не позначилося на його промові, вимовленій без запинки. Головним завданням, яке бізнесмен ставить перед собою напередодні виборів, є боротьба з бідністю. Ахметов наголосив, що сам знає, що таке бідність, бо народився в бідній сім’ї: «Ми жили в будиночку великою сім’єю... Якщо п’яний йтиме вулицею та ногою по огорожі вдарить, — то будинок може розвалитися... Спали на підлозі, на розкладачці. Туалет був на вулиці, вмивалися теж на вулиці, з кухля...»
Крім того, прийшовши в політику, Ахметов збирається відстоювати національні інтереси України, розвивати економіку країни та працювати задля того, щоб вона в результаті розбагатіла. Квінтесенцією ж усієї промови можна вважати таку тезу Ахметова: «Я мрію так само, як і всі українці, щоб Україна тримала в руках Кубок найкращої країни в Європі».
Найкращої країни в Європі за рівнем зарплат, за якістю життя та за якістю інфраструктури», — заявив він, повторивши цю думку кілька разів у ході всього виступу. Щоб ця мрія втілилася в життя, на думку Ахметова (на фото), треба створити «уряд економічного зростання» — «уряд професіоналів, цей уряд, який у руки візьме не владу, а відповідальність, не крісло — а хто й по два крісла, — а відповідальність перед суспільством за його сьогодення та майбутнє».
Після закінчення виступу Р. Ахметов зачепив ще кілька актуальних на сьогодні тем, терпляче відповідаючи на запитання виборців. Кожному дякував за запитання, а відповідь завжди була досить вичерпною, спокійною, іноді навіть супроводжувалася жартами. Наприклад, на запитання дівчини про те, як можна влаштуватися на роботу в одну з компаній Ахметова, що сьогодні в Донбасі зробити дуже складно, бізнесмен відповів, що на роботу до нього можна влаштуватися «на загальних підставах»: «У нас кумівства немає». А на запитання юнака про перспективи України в «поході» до Євросоюзу і взагалі про те, чи йдемо ми в ЄС, співрозмовник, не довго думаючи, відповів: «Ідемо. Встали та пішли. Усім залом, всім містом... Україною». А потім додав, що, на його думку, головне завдання України сьогодні — концентрація на економічному зростанні, на розвитку демократії: «А головне, щоб наші люди отримували європейську заробітну плату. Тоді ми будемо в Європі не бідними родичами, а рівними партнерами».
Загалом же, відповідаючи на запитання, Ахметов встиг поговорити на теми газової кризи, відносин України з Росією, про мовну проблему, про реприватизацію, про відокремлення влади від бізнесу... Зокрема з приводу останнього він наголосив, що має намір показати можновладцям особистий приклад і після виборів передати всі свої активи в управління «професійній команді SCM».
Не обійшлося і без делікатних запитань. Наприклад, уже в самому кінці один із виборців поцікавився в Ахметова, чи не фінансував той виборчої кампанії Віктора Януковича. Відповідь на це запитання, безумовно, надійшла негативна та з гумором. «Чого я у своєму житті лише не фінансував! — заявив Ахметов. — Подейкують, що я фінансував президентську кампанію Віктора Януковича, подейкують, що я фінансував і фінансую Партію регіонів, подейкують, що я фінансую Валеру Коновалюка, Юлю Тимошенко. Що я ще фінансую? Польоти на Марс, вічну молодість?... Я вже давно був би банкрот...», — пожартував він.
Цим жартом зустріч із виборцями і закінчилася, хоча переважна більшість присутніх так і не змогла поставити бізнесмену своє запитання. Деякі журналісти вже розцінили цю зустріч із виборцями як своєрідну «репетицію» майбутньої прес-конференції, від якої чекають нових одкровень.