Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Гоголь народився...» знову. У Нью-Йорку

Проект художника Сергія Якутовича та куратора Павла Гудімова, присвячений 200-річчю з дня народження Миколи Васильовича, побачать за океаном
29 жовтня, 2009 - 00:00
СЕРГІЙ ЯКУТОВИЧ ТА ПАВЛО ГУДІМОВ: ЦЕЙ ПРОЕКТ УСЮДИ ВИГЛЯДАЄ І СПРАЦЬОВУЄ ПО-РІЗНОМУ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Художній проект «Гоголь народився...», присвячений 200-річчю з дня народження автора «Мертвих душ», український художник-графік Сергій Якутович створював протягом п’яти років. Експозиція складається з більш ніж 80-ти графічних робіт та понад 30-ти макетів гоголівських персонажів у людський зріст. Зібрані воєдино, вони утворюють єдиний гоголівський простір.

Після представлення проекту «Гоголь народився» у штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі 1 квітня цього року (у день народження Миколи Гоголя), він експонувався в Києві в Українському домі, згодом — у Культурному центрі України в Москві, а восени попрямував до Львова. А вже 4 лютого на Гоголя чекає чергове «народження», цього разу — у Нью-Йорку, в приміщенні Українського інституту Америки. Там виставка триватиме протягом трьох тижнів, далі — вирушить у тур іншими містами США.

За словами автора проекту «Гоголь народився...» Сергія Якутовича та куратора Павла Гудімова, у кожному новому місці свого експонування виставка справді ніби народжується знову, частково набуваючи рис середовища, в яке потрапляє.

— Цей проект усюди виглядає і спрацьовує по-різному, — каже Сергій ЯКУТОВИЧ. — У Львові він виглядав абсолютно інакше, ніж у Києві. А в Москві — інакше, ніж у Парижі. Концепція, яку ми запропонували, виявилася правильною. Вона відображає не тільки тему Гоголя, а й інтер’єр, в якому вона розміщується, суспільство, в яке потрапляє.

— Існує цілком об’єктивна причина того, що ця виставка виглядає по-різному в різних просторах, — пояснює Павло ГУДІМОВ. — Експозиція придатна до трансформування, вона задумана для інтегрування в різну архітектуру. Головна ідея не тільки в тому, щоб показати бездоганні ілюстрації Сергія Якутовича, а й у тому, щоб відобразити простір Гоголя, залучивши до цього глядачів. До Нью-Йорка їдуть 12 фігур-силуетів героїв Гоголя, виготовлені з чорного пластику із дзеркальним покриттям. Ці фігури висотою з людський зріст, і коли ми їх ставимо на контражурне світло, то бачимо, як вони взаємодіють з усім навколо. Відвідувачі «розчиняються» в фігурах, і навпаки — фігури «розчиняються» серед людей. Дуже цікава взаємодія. Неповторну атмосферу створює електронно-нойзова музика. Вона, так би мовити, «перезавантажує» героїв та творчість письменника. У проекті ми також використовуємо флеш-анімацію, над якою працював режисер Віктор Бакін. І нарешті — збільшені (аж до монументального формату) репродукції ілюстрацій Сергія Якутовича до творчості Гоголя.

Одночасно з проектом «Гоголь народився...» в Українському інституті Америки буде представлена також виставка Юрія Чаришнікова, який ілюстрував «Петербургские повести» Миколи Гоголя, які видали минулого року «Грані-Т».

Марія ТОМАК, Людмила ЖУКОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: