Парламент учора обрав нового голову Нацбанку. Вперше в історії України зі згоди 349 нардепів (вона далася не легко — двічі брали перерву) керувати НБУ буде жінка — Валерія Гонтарева. «Монетарна... політика НБУ відрізняється від комерційної, якою я займалася двадцять років... Для мене — це виклик. Але мої професійні здібності та макроекономічні знання допоможуть», — резюмувала вона під час виступу в Раді.
То хто ж така новий очільник НБУ та чого від неї чекають банкіри?
Валерія Гонтарева останні сім років очолювала найбільшу компанію на ринку управління активами і торгівлі облігаціями (ICU). До того встигла попрацювати на керівних посадах у кількох фінансових інститутах: в ING Bank, Societe Generale та була провідним економістом на «Українській міжбанківській валютній біржі».
Її називають людиною, близькою до нинішнього Президента Петра Порошенка. Начебто, будучи інцест-банкіром, вона, зокрема, допомагала йому в структуруванні угод про залучення фінансування для розвитку бізнесу Roshen у Росії. За словами віце-президента «Українського кредитного банківського союзу» (УКБС) Бориса Соболєва, банки-члени УКБС підтримують вибір нового голови НБУ, стиль управління якої називають ліберальним. «Її сильні сторони — хороший «тімлідер»: вона вміє будувати і вести команду... Це якраз і треба зробити в НБУ... Чудово володіє інструментами грошового та кредитного ринку, тому запустить валютний ринкок, якого в нас немає, і ринок хеджування валютних ризиків. Відсутність хеджування якраз і заважає відпускати курс гривні до долара», — говорить Соболєв. На його думку, Гонтаревій найперше доведеться «вичистити» авгієві стайні НБУ, стабілізувати валютний курс і зробити повністю прозорою роботу міжбанківського грошового ринку, щоб доступ до рефінансування НБУ отримували прозоро, а не за гарні очі.
На думку голови ради «Незалежної асоціації банків України» (НАБУ) Романа Шпека, ринок отримав «достойну, професійно підготовлену, з сильним характером людину». «Вона розуміє, — говорить Шпек, — що відлякує інвесторів від роботи в Україні — як на рівні формування макроекономічної, так і фіскальної політик». Крім того, продовжує він, добре знає проблему зарегульованості сектору, бачить системні проблеми і дисбаланси. На думку голови ради НАБУ, система очікує продовження реформ, менше популізму, більше напористості та перетворення програми макроекономічної стабілізації в конкретні реформи. Важливо також змінити систему банківського нагляду, бо наявна кількість «поганих» банків і глибина проблем у них створює серйозну загрозу. «Їй доведеться запроваджувати більше превентивних заходів, не допускати повторення нинішніх обсягів негативних активів у банківській системі», — підсумовує Шпек.
«Зараз центробанки відповідальні за зростання ВВП країн. Якщо вона зможе збільшити кредитування на 10% до кінця 2014 року, то можна сказати, що вона на своєму місці. Якщо — ні, то спочатку допомагатимемо, а тоді — критикуватиме», — оцінюючи кадрове призначення Президента, говорить «Дню» колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко. На його думку, другим по важливості завданням для Гонтаревої, стане контроль за інфляцією.